orzelek 75 wyśw. 31-01-2024 20:05

Zadania domowe/ zadanie nr 4

4.2 [...] Zaznacz wektor wypadkowego momentu siły na rysunku powyżej.


Nie do końca rozumiem dlaczego wektor momentu bezwładności jest skierowany przed kartkę (tak jest w odpowiedziach), skoro z reguły trzech palców wychodzi mi, że moment siły ciężkości belki (który jest mniejszy) działa przed kartkę, a moment bezwładności siły z jaką ciężarek działa na belkę działa już za kartkę (ten jest większy). Więc czy moment wypadkowy nie powinien być skierowany za kartkę? 


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 31-01-2024 22:01

Z reguły trzech palców zwroty tych momentów wychodzą właśnie przeciwne do tych, które zapisałeś ;) czyli moment siły ciężkości belki działa za kartkę, a moment siły ciężkości ciężarka jest zwrócony przed kartkę i dlatego wypadkowy moment również działa przed kartkę. Być może popełniasz jakiś błąd w stosowaniu tej reguły?

Zgodnie z tą regułą pierwszy wektor z iloczynu wektorowego (czyli w przypadku momentu siły jest to wektor r) odpowiada ułożeniu palca wskazującego, drugi wektor (wektor siły) odpowiada ułożeniu palca środkowego, a odchylony kciuk odpowiada momentowi siły (to wszystko robimy prawą dłonią). Więc np. dla siły ciężkości belki mamy: wektor r idzie od punktu A do B, czyli jest zwrócony w prawo, więc palec wskazujący układamy w prawo. Siła ciężkosci belki jest w dół, więc palec środkowy układamy w dół. Przy takim ułożeniu tych dwóch palców odchylony kciuk wchodzi w tablicę, czyli wskazuje za kartkę, stąd moment siły ciężkości belki jest zwrócony za kartkę. I analogicznie robimy to dla momentu siły ciężkości ciężarka (r jest wtedy w lewo) i wyjdzie nam że moment siły cięzkości ciężarka będzie przed kartkę. W razie dalszych pytań pisz śmiało :)


orzelek 01-02-2024 12:24

Faktycznie stosując tę zasadę pomyliłem palce środkowy obrałem za wektor r, a wskazujący za F. Teraz już wszystko się rozjaśniło. Dziękuje za pomoc ;)



s.gugula 01-02-2024 13:43

Super, nie ma sprawy :)