Mateusz 83 wyśw. 03-02-2024 14:41

2020L.10.1



Dzień dobry, 

Miałem problem z zadaniami 2020L.10.1 i 2020L.10.2 bo moje wynik różnią się trochę od tych w odpowiedziach. 

Wydaje mi się że rozwiązanie jest prawidłowe ale jednak wynik w tym drugim zadaniu zamiast 600mah wychodzi 515,6mah więc spora różnica. 

Nie rozumiem dlaczego taki jest bo przecież wyliczyłem w poprzednim podpunkcie że ładunek który przepłynie w czasie 30minut czyli 1800s wynosi 928,28C i ze wzoru I=Q/t powinno mi wyjść natężenie skuteczne czyli tego prądu stałego który w czasie 1800s przeniesie ładunek 928,28 C ale jak się okazuje chyba coś źle to rozumiem.



Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 04-02-2024 14:02

Dwie rzeczy, na które chciałbym zwrócić uwagę. W pierwszej kolejności odnośnie podpunktu pierwszego można to obliczenie wykonać trochę dokładniej, tzn. można zauważyć, że tutaj cyklicznie powtarzają się te same etapy - pierwszy trwający 2 sekundy i drugi trwający 4 sekundy - zauważmy, że długość takiego cyklu to dokładnie 10 s i w czasie jego trwania przez 6 s płynie prąd o natężeniu 850 mA, co daje przepływ ładunku o wartości 5,1 C w 10 s. I teraz skoro mamy obliczyć ile tego ładunku przepłynęło w 30 minut, to mnożymy to razu 180 (tyle okresów 10-sekundowych mieści się w 30 minutach) i otrzymujemy 918 C. Ostatecznie wynik bardzo podobny do tego, który Ty otrzymałeś, ale jest to nieco dokładniejsze obliczenie.

Jeśli chodzi natomiast o pp 2), to nie możemy sobie natężenia skutecznego obliczyć w sposób przez Ciebie zaproponowany. W taki sposób obliczylibyśmy tak na dobrą sprawę średnie natężenie prądu, ale nie skuteczne. W celu obliczenia natężenia skutecznego trzeba skorzystać z jego definicji - czyli że jest to natężenie takiego prądu stałego, który w czasie jednego okresu wykona taką samą pracę jak rozpatrywany prąd zmienny. trzeba zatem obliczyć pracę prądu o natężeniu skutecznym w czasie trwania jednego okresu (najłatwiej własnie dla wspomnianych już 10 sekund) oraz analogiczną pracę wykonaną przez przedstawiony na wykresie prąd zmienny i przyrównać je do siebie - stąd obliczymy natężenie prądu skutecznego. Pozwolę sobie w tym celu wkleić tutaj rozwiązanie podane przez CKE:

W razie dalszych pytań pisz śmiało.


Mateusz 05-02-2024 15:02

No i wszystko jasne :) Dzięki za pomoc .


s.gugula 05-02-2024 22:06

Nie ma sprawy :)