Mateusz 51 wyśw. 05-02-2024 15:11

2017.14.2



Użyłem na początku wzoru z karty wzorów CKE na pole w próżni wewnątrz długiej, gęsto nawiniętej zwojnicy ale jak się okazuje wynik jest dwa razy większy niż powinnien być.

Pózniej użyłem drugiego wzoru który sam stworzyłem :) i wynik się zgadza czyli jakieś 16uT. 

Dlaczego nie mogę w tym zadaniu użyć tego pierwszego wzoru(z czego to wynika)? 



Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 06-02-2024 11:00

Tak na dobrą sprawę oba wzory to swego rodzaju szacowanie i oba podejścia są w przypadku tego zadania ok, natomiast z uwagi na fakt, że oba nie są "dokładne", to oba dają pewien jedynie przybliżony wynik. Zresztą jeśli spojrzysz do odpowiedzi, to zobaczysz, że oba wyniki, które otrzymałeś będą zaakceptowane, więc to nie jest tak, że któryś z tych wzorów jest gorszy, a któryś lepszy. Oba tak na dobrą sprawę nie są do końca dobre, co jest zresztą treścią podpunktu 3 (BTW - robiliśmy to zadanko na zajęciach :)). Jeśli używasz wzoru na zwojnicę, to jest on niedokładny dlatego, że zwojnica nie jest wystarczająco długa w stosunku do swojej średnicy. Jeśli natomiast używasz wzoru na 100-krotność pojedynczych pętli, to nie jest on dokładny, ponieważ środki tych pętli nie pokrywają się, a wzór ów przewiduje jaka jest wartość indukcji dokładnie w środku pętli.