Mateusz 66 wyśw. 05-02-2024 18:19

2015S.5.1



W jaki sposób mogę wyznaczyć zwrot siły lorentza działającej na elektron z pierwszego rysunku?

z reguły prawej dłoni wyznaczyłem że prąd na pierwszym rysunku płynie zgodnie z ruchem wskazówek zegara natomiast nie wiem jak wyznaczyć siłę lorentza działającą na elektron, próbowałem z metody lewej dłoni ale coś nie wychodzi.


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 06-02-2024 11:04

Siłę Lorentza, podobnie jak każdy inny iloczyn wektorowy, wyznaczamy np. ze wspomnianej przez Ciebie reguły lewej dłoni, reguły śruby prawoskrętnej albo reguły trzech palców. Ja na zajęciach pokazywałem w większości przypadków regułę trzech palców. Czyli palec wskazujący to pierwszy wektor iloczynu skalarnego - dla siły Lorentza jest to prędkość elektronu, czyli tu ma on zwrot w prawo. Palec środkowy to drugi wektor, czyli B - tu jest on zwrócony do nas. Odchylony kciuk prawej dłoni da nam wynik iloczynu wektorowego (w dół), ale ponieważ mamy do czynienia z elektronem, który naładowany jest ujemnie, to trzeba wziąć zwrot przeciwny, czyli w górę. Tak właśnie działa tu na elektron siła Lorentza.