Bartek 81 wyśw. 13-02-2024 23:43

Arkusz operon 2021/2022



Zad 1.4 podpunkt 3.

Dlaczego tutaj jest fałsz. Co rozumieć przez pojęcie siły wewnętrzne?

z.5

Odnośnie odpowiedzi B czy siłę grawitacji nie równoważy siła odśrodkowa bezwładności wynikająca z ruchu po orbicie?

z.7

Czemu delta t = 1064°C? Czy to oznacza że złoto obniży swoją temperaturę do 0°C?


maturafizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 14-02-2024 10:13

1.4: Siły wewnętrzne jakiegoś układu to siły, związane z oddziaływaniami ciał wchodzących w skład tego układu, nie ma zatem żadnych sił przyłożonych z zewnątrz. Czyli np. mamy układ złożony z dwóch ładunków elektrycznych - siła oddziaływania elektrycznego między nimi to właśnie siła wewnętrzna tego układu. Zdanie nie jest prawdziwe, bo przecież np. w przypadku tych dwóch ładunków te siły wzajemnego oddziaływania mogą sprawić, że te ładunki zaczną przyspieszać - wzrośnie zatem ich energia kinetyczna.

Zadanie 5: To pytanie sformułowane jest trochę niefortunnie, bo tak na dobrą sprawę zależy to oczywiście od tego w jakim układzie odniesienia będziemy opisywali ruch tego astronauty. I w istocie gdy będziemy to opisywać w układzie nieinercjalnym związanym np. ze stacją kosmiczną, w której znajduje się astronauta, to będzie działać na niego siła odśrodkowa równoważąca siłę grawitacji. W układzie inercjalnym związanym np. z Ziemią jest natomiast faktycznie tylko siła grawitacji, więc oba sformułowania są poprawne, ale zależą od układu odniesienia. Dlatego pytanie powinno raczej doprecyzowywać w jakim układzie odniesienia opisujemy ruch astronauty.

Z. 7: Tak, ponieważ układ będzie dążył do stanu równowagi termodynamicznej - jeśli tylko ciała będą miały różne temperatury, to będzie następował samoczynny przepływ ciepła z ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze. Dopóki zatem złoto będzie miało temperaturę wyższą niż topiony przez nie lód, to będzie ono oddawało do niego ciepło. A zatem proces przekazu ciepła zakończy się dopiero w momencie osiągnięcia przez złoto temperatury 0 st. Celsjusza.