Julia 79 wyśw. 14-02-2024 22:12

Arkusz Nowa Era styczeń 2015



Nie wiem jak rozwiązać to zadanie.


nowa era próbna matura Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 16-02-2024 10:18

To mocno nietypowe polecenie. Ale można podejść do tego tak - jeśli rozpatrzymy sytuację w nieinercjalnym układzie odniesienia, związanym np. z obręczami kół, które wykonują ruch obrotowy względem osi kół, zatem w istocie stanowią układ nieinercjalny, to zauważymy, że na belki przymocowane do tych obręczy będzie zatem działała siła odśrodkowa (będzie ona siłą bezwładności, bo opisujemy ruch belek w układzie nieinercjalnym). Gdy belki będą znajdowały się w maksymalnie górnym położeniu, to działająca na nie siła odśrodkowa będzie zwrócona pionowo w górę, będzie zatem przeciwstawiała się ciężarowi drezyny. I teraz okaże się, że przy odpowiedniej prędkości drezyny prędkość belek w ruchu obrotowym będzie na tyle duża, że siła odśrodkowa na nie działająca będzie już tak duża, że zrównoważy ciężar - chwilowo siła nacisku drezyny na podłoże będzie zatem w takim jednym momencie zerowa. I to obliczenie jest zawarte w rozwiązaniach, pozwolę sobie samo obliczenie już tu skopiować:

mv^2/r - to wartość siły odśrodkowej działającej na jedną belkę


Julia 17-02-2024 21:48

Dziękuję za pomoc :) Mam jeszcze pytanko skąd bierze się to 2mg i 5mg.


s.gugula 18-02-2024 16:57

Łącznie daje to 7mg i to jest ciężar całej drezyny, który ta siła odśrodkowa równoważy - zgodnie z treścią każde koło ma masę mg, każda belka ma masę mg i osie mają masę po 0,5mg, razem w istocie daje to 7mg (a dlaczego zapisali to jako 5mg + 2mg to już nie wiem ;)).