zad2.1
Na rysunku 5, w płaszczyźnie parametrów stanu gazu (p, T) - ciśnienia i temperatury, przedstawiono pewien cykl przemian termodynamicznych 2 moli gazu doskonałego, zamkniętego w szczelnym naczyniu z ruchomym tłokiem. uzupełnij poniższą tabelę.
w takim razie, czy ciepło pobrane przez gaz z otoczenia także zależy od temperatury?
Poniekąd tak, ale zależy to od przemiany. W przemianie izochorycznej i izobarycznej wzrost temperatury oznacza, że ciepło było pobrane przez gaz (np. patrząc na wzory na ciepła w tych przemianach można to łatwo wywnioskować), ale w przemianie izotermicznej takiej zależności nie ma, bo tam temperatura jest stała. Tam natomiast można sobie poradzić z tym korzystając np. z I zasady termodynamiki. No a w przemianie adiabatycznej ciepło jest zawsze zerowe ;)
W przypadku energii wewnętrznej trzeba pamiętać, że zależy ona od temperatury - im wyższa temp. gazu tym wyższa jego energia wewnętrzna. Trzeba zatem spojrzeć na wykres i stwierdzić jak zmienia się temperatura gazu w poszczególnych przemianach - tam gdzie temp. gazu rośnie, tam energia wewnętrzna będzie rosłą, czyli zmiana energii wewnętrznej będzie dodatnia. A to jaka jest temperatura w danym stanie gazu najłatwiej wywnioskować z równania Clapeyrona: pV= nRT, zatem T = pV/nR. Ponieważ nR jest stałe, to widzimy, że T jest wprost proporcjonalne do iloczynu pV. Trzeba zatem sprawdzić ile wynosi iloczyn pV dla każdego stanu gazu i na tej podstawie stwierdzimy jaka jest relacja pomiędzy temperaturami w różnych stanach gazu.