Marta Marcinkowska 171 wyśw. 21-02-2024 22:04

Wykres funkcji trygometrycznej



Hejka
Na jakiej podstawie zakładamy że wszystkie wspólczynniki są dodatnie? Czemu A nie może wynosić -2? i b też -2?


Ksiązka z kursu Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
jarosinski 23-02-2024 16:40

Oba wzory:

W trygonometrii często bywa tak, że różne wzory mogą reprezentować tę samą funkcję. 


Marta Marcinkowska 23-02-2024 18:12

Czyli wersja -2sin(-x-pi/6) też jest okej? I co mam zrobic na maturze jak pojawi się takie zadanie? skąd mam wiedzieć w jakiej wersji zapisać? i czemu nie zapisujemy wszystkich mozliwosci wzorów, które wyjdą nam- wiem, ze dają nam to samo ale są innymi odpowiedziani? Na lekcji np było podobne zadanie i tam było konkretnie powiedziane że mają byc dodatnie te parametry, a tutaj nie, więc co nalezy zrobić w takim przyapdku na maturze?


jarosinski 24-02-2024 12:43

Wersja -2sin(-x-pi/6), nie jest poprawna gdyż nie jest to prawidłowy wzór funkcji.

W jaki sposób doszłaś do takiego wyniku?

Nie ma potrzeby zapisywać wszystkich innych wzorów w przypadku, gdy zadanie tego nie wymaga. 

Polecenie: "wyznacz wzór narysowanej funkcji", wyznaczamy wzór i zadanie wykonane. Nie musimy się zagłębiać, takie polecenie daje nam większą swobodę. Jeżeli będzie taki przypadek na maturze -> wystarczy podać dowolny PRAWIDŁOWY wzór.