Matylda 224 wyśw. 14-03-2024 22:04

Zadanie 5.3 arkusz pokazowy 2023



Dzień dobry, moje rozumowanie jest takie ze impuls światła działa na materie ośrodka 2 z takim samym zwrotem jaki działałby książka naciskająca na stół. W odpowiedziach zwrot jest przeciwny, dlaczego? 


Optyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 15-03-2024 12:07

Podobnie jak z książką i stołem, tak i tu istotna jest trzecia zasada dynamiki Newtona, natomiast nie można tej sytuacji przenieść jeden do jednego, bo tutaj impuls światła nie spoczywa sobie na ośrodku nr 2. Jak najbardziej poprawnie rozpoczęłaś swoje rozumowanie - mianowicie F = dp/dt. Przy czym należy zwrócić uwagę na fakt, że tak wyznaczona siła (poprzez wektor zmiany pędu impulsu światła) będzie oznaczała siłę jaka działa na impuls - czyli będzie to siła z jaką ośrodek nr 2 działa na impuls świetlny. I zwrot tej siły w istocie wychodzi w prawo. Natomiast oni pytają nas o to z jaką siłą impuls światła działa na ośrodek nr 2. Zgodnie ze wspomnianą już III zasadą dynamiki będzie to siła o takiej samej wartości, ale o przeciwnym zwrocie. Dlatego musi ona być zwrócona w lewo.


Artur 07-03-2025 13:23

Czyli ośrodek 2 i impuls świetlny się do siebie wzajemnie przyciągają? Ośrodek chce przyciągnąć impuls do siebie, więc działa na niego z siłą zwróconą w prawo, a impuls chce przyciągnąć ośrodek do siebie, więc działa siłą zwróconą w lewo. Ale czy tu nie ma znaczenia fakt, że impuls się porusza, a ośrodek nie?


s.gugula 07-03-2025 22:01

Nie nazwałbym tego przyciąganiem, po prostu wzajemnie na siebie oddziałują.  To tak jak gdy człowiek płynie w wodzie, to na nią oddziałuje, a ona na niego. Ale czy można to nazwać w taki sposób, że człowiek i woda się przyciągają? Raczej nie, choć to bardziej już filozoficzna dyskusja ;)

Nie, to że foton się porusza a ośrodek nie, nie ma znaczenia (możemy zresztą przyjąć, że ośrodek jest tak masywny, że siła z jaką działa na niego foton jest dla niego zaniedbywalnie mała).


Artur 08-03-2025 19:57

Dziękuję :D