Bartek 140 wyśw. 17-03-2024 23:16

Matura operon 2020



Z. 2.1 Wychodzi mi tutaj dzielenie

17205/2386 = m1/M2 w odpowiedziach jest 19591/2386 ale jest to robione inna metodą i nie potrafię znaleźć błędu.

Z.6

W odpowiedziach jest metodą związana z energiami. Robiąc to zadanie z kinematyki wychodzą inne wyniki. Co muszę poprawić w swojej metodzie?

Pytanie 3:

Dlaczego natężenie pola elektrycznego wewnątrz naładowanego przewodnika wynosi 0?

Zadanie 7

Skoro prędkość cząsteczek jest większa to dlaczego nie zwiększa się ciśnienie i temperatura?



maturafizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 18-03-2024 11:21

2.1 Promień orbity Charona wokół środka masy to 19 591 km, więc x2 = 19591 km + 2386 km. Sama metoda jest ok, jak wprowadzisz tę poprawkę to wyjdzie Ci dobrze :)

Z.6: Można oczywiście wykorzystywać kinematykę, natomiast błędnie zapisujesz już na początku sam wzór na pokonaną drogę, czyli deltah. Ponieważ prędkość początkowa nie jest zerowa, to w obu przypadkach pokonana droga to s = deltah = v0*t + gt^2/2. Po takiej modyfikacji będzie ok :)

Pytanie 3: Jest tak dlatego, że w naładowanym przewodniku ładunki elektryczne będą się przemieszczać do momentu, w którym potencjał elektryczny w każdym punkcie tego przewodnika jest taki sam - wtedy osiągany jest bowiem stan równowagi i dalszy przepływ ładunków ustaje, nie ma bowiem już żadnej siły elektrycznej, która miałaby wymuszać ruch ładunków. To z kolei oznacza, że pomiędzy dowolnymi dwoma punktami takiego przewodnika mamy zerowe napięcie, a to oznacza, że w dowolnym punkcie tego przewodnika natężenie pola elektrycznego jest zerowe. Mówiliśmy o tym na zajęciach, warto to po prostu sobie zapamiętać ;)

Zad. 7: Zarówno dla helu, jak i dla neonu, średnią energię kinetyczną ich atomów/cząsteczek możemy zapisać jako Ek = 3/2 * k * T, gdzie k to stała Boltzmanna, a T to temperatura. Widzimy zatem, że skoro Ek jest taka sama dla obu gazów, to T również będzie taka sama (prędkość atomów helu jest większa, ale ich masa jest mniejsza, co ostatecznie się kompensuje tak, że otrzymujemy te same energie kinetyczna a co za tym idzie jak wspomniałem te same temperatury).

Jeśli tak jest to ciśnienia równiez będa jednakowe, wynika to z równania Clapeyrona: pV = nrt -> p = nRT/V. Wszystkie wielkości są tutaj takie same dla obu gazów.