Mateusz 56 wyśw. 19-03-2024 20:43

2022C.6.2



Dzień dobry,

Miałem problem z zadaniem 2022C.6.2 .

Wyprowadziłem wzór na ciepło właściwe ale z tego wzoru po prawej stronie dla różnego m ciepło właściwe przyjmuje różne wartości. I zastanawia mnie fakt dlaczego tak się dzieje.

Poźniej po chwili namysłu wymyśliłem że współczynnik A prostej jest stały i wtedy ciepło właściwe też będzie miało stałą wartość tylko nie wiem dlaczego z tego wzoru po prawej stronie wychodzą mi różne wyniki dla różnej masy? 


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 20-03-2024 11:07

Obliczenie po lewej jest dobre (wykorzystujące współczynnik kierunkowy A). Obliczenie po prawej nie, ponieważ część ciepła dostarczanego przez grzałkę (Q) jest przeznaczana na ogrzanie samego naczynia, w którym znajduje się woda - z tym związany jest zresztą współczynnik B, o który pytają w trzecim podpunkcie. Dlatego też w liczniku we wzorze na ciepło właściwe, który zapisałeś po prawej stronie, będzie nie całe Q (czyli nie Pg*deltat), ale tylko jakaś część tego ciepła. To jak duża jest ta część zależy od ciepłą właściwego samego naczynia, którego nie znamy, dlatego też konieczne jest tu wykorzystanie po prostu znajomości współczynnika A i to nam wystarcza do obliczenia cw. Pozwolę sobie skopiować poniżej całe rozwiązanie podane przez CKE, bo ono jest dość klarownie zapisane:



Mateusz 20-03-2024 16:28

Okej, wszystko jasne dziękuję