olapa12# 82 wyśw. 22-03-2024 16:36

Matura maj 2018 próbny egzamin (styczeń) , nowa eraW odpowiedziach pisze, że przez BD nie będzie płynął prąd i nie rozumiem dlaczego oraz nie wiem dlaczego mój sposób obliczania AB jest zły, bo także nie wychodzi.fizyka oporniki Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 23-03-2024 14:00

W opisanych przez Ciebie sytuacjach najłatwiej jest przerysować sobie rozważany układ tak, żeby lepiej było widać z jakimi rodzajami połączeń mamy do czynienia. A zatem wyglądać one będą tak (dla obliczenia Rac lewa strona rysunku, dla Rab prawa).

Widzimy, że w przypadku po lewej cały układ jest symetryczny (bo wszystkie oporniki sa takie same), a zatem w punktach B i D mamy taki sam potencjał, a to oznacza, że napięcie między nimi jest zerowe, a zatem prąd nie popłynie w ogóle przez opornik między tymi punktami, stąd można go zaniedbać w obliczeniach.

Co do sytuacji po prawej to takie jej przedstawienie chyba ułatwia w zorientowaniu się z jakimi połączeniami mamy do czynienia, a więc dwa dolne oporniki są połączone ze sobą szeregowo, następnie równolegle z tym jednym opornikiem, to wszystko połączone jest szeregowo z pojedynczym opornikiem (lewym w dolnej gałęzi), a to wszystko jeszcze równolegle z górnym opornikiem ;)