orzelek 58 wyśw. 25-03-2024 21:04

zadanie zz 157.2

Oszacuj maksymalną SEM, która wytwarza ta prądnica.


Na jakiej podstawie możemy to zrobić. Szczerze mówiąc to nie mam nawet pomysłu jak podejść do tego zadania.


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 26-03-2024 09:21

To jest trudny podpunkt. Szacować można na różne sposoby, poniżej podsyłam link do tematu, w którym przedstawiony jest jeden ze sposobów, którym można to zrobić: https://forum.szkolamaturzystow.pl/wpis/1674944875-zz1572

Samo CKE proponuje wykorzystanie proporcjonalności SEM do czasu i prędkości kątowej i zauważenie, że skoro dla częstotliwości ok. 1 Hz SEM wynosi ok. 7 V, to dla maks. częstotliwości 5 Hz, maks. wartość SEM będzie równa ok. 35 V. Zamieszczam poniżej rozwiązanie sugerowane przez CKE:

\

W razie pytań pisz śmiało.


Matylda 03-04-2024 21:47

przepraszam, ale po czym my w ogóle możemy wnioskować że to będzie wielkość wprost proporcjonalna? nigdy nie spotkałam się nawet z taką interpretacją wykresu... przepraszam za włączenie się w dyskusję, ale czy mógłby Pan to jakoś naprowadzić?:)


s.gugula 04-04-2024 12:21

Zauważmy, że CKE wspomina tu o tym, że SEM max jest wprost proporcjonalna do prędkości kątowej, a to wnioskujemy wprost ze wzoru na SEMmax, bo SEMmax = N*B*S*w, czyli N*B*S (przy założeniu stałości tych wielkości, czyli ciągle ta sama liczba zwojów, to samo pole magnetyczne, ta sama powierzchnia ramki) to współczynnik kierunkowy, a w to zmienna (takie y = a*x).

Zauważmy, że nie wynika to w ogóle z zamieszczonego wykresu - tam mamy zależność SEM (nie max, tylko ogólnie SEM) od czasu t.