Artur 61 wyśw. 29-03-2024 15:13

Arkusz 2 zadanie 8.2.

Oblicz wartość natezenia prądu płynącego przez opornik po rozpoczęciu zmieniania wartości wektora B. Pomiń wpływ indukowanego wewnątrz pętli nowego pola magnetycznego Bind powstałego wskutek indukowania się prądu.



Czy w tym przypadku B jest takze rowne 0,1T? Wynik mi wychodzi 1 lub 2 rzędy wielkości za mały.


Fizyka Arkusz 2 zadanie 8.2. Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 31-03-2024 11:38

Hmm, masz źle obliczone deltaB/deltat. Należy odpowiednio zinterpretować to czym jest takie wyrażenie. DeltaB/deltat mówi nam o tym, jak w jednostce czasu zmienia się wartość indukcji B - czyli jest to zmiana indukcji B podzielona przez przedział czasu delta t, w którym ta zmiana nastąpiła. Najprościej jest to obliczyć w następujący sposób: zakładam sobie jakiś przedział czasu deltat, niech to będzie przedział równy 1 s (czyli detlat = 1 s). na podstawie wzoru podanego w zadaniu obliczam jak w czasie jednej sekundy zmieniła się indukcja B. Czyli patrzę jak zmieniła się ona np. od czasu t = 0 do czasu t = 1 s (minęła wtedy dokładnie jedna sekunda). Czyli podstawiam t = 0 i widzę, że B = 0,1 T. następnie podstawiam t = 1 s i wówczas B = 0,1 T + 0,15 T = 0,25 T. A zatem zmiana wartości B wyniosła 0,25 T - 0,1 T = 0,15 T. Czyli do wzoru z prawa Faradaya wstawiam deltaB = 0,15 T oraz deltat = 1 s.


Matylda 03-04-2024 16:41

czyli w obwodzie popłynie prąd tylko wtedy, gdy pole magnetyczne będzie się zmieniać? gdy będzie ono stałe, prąd nie popłynie? zawsze w takim przypadku rozważamy tylko zmianę indukcji, tak? i czy potrafimy na poziomie licealnym rozwiązywać takie zadania, gdy nie pomijamy tego prądu który powstaje wskutek indukowania się prądu? 


s.gugula 04-04-2024 12:25

Dokładniej rzecz ujmując prąd popłynie tylko wtedy gdy będzie zmieniać się strumień indukcji magnetycznej Fi - może to być spowodowane zmianą indukcji pola magnetycznego tak jak napisałaś, ale można to również zrobić np. poprzez zmianę powierzchni ramki, obracanie ramki, wkładanie/wyjmowanie jej z pola itp. - sposoby te wymienialiśmy sobie na zajęciach nr 15 :)

W tym akurat zadaniu zjawisko to następuje akurat na skutek zmiany wartości indukcji B, natomiast w ogólności nie musi tak być - zgodnie z tym co napisałem powyżej.

Co do odpowiedzi na drugie pytanie - nie, nie potrafimy tego z dowolną dokładnością rozwiązać, ale nie ma się co bać, nie zapytają o to na maturze. Chyba, że będzie to jakieś uproszczone wzięcie pod uwagę tego prądu indukowanego, ale to wtedy w poleceniu powiedzą nam jak sobie z tym poradzić.