Zadanie 10.2, czyli interpretacja zmian natężenia i napięcia prądu w obwodzie. Dlaczego gdy przy otworzeniu klucza, prąd płynący przez opornik R4 się nie zmieni? Myślałam ze prąd płynie zawsze po najniższej linii oporu i gdy zwiększy się opór drugiej gałęzi (z oporami 1,2,3) to więcej prądu automatycznie popłynie przez opornik R4… dlaczego się tak nie dzieje?
I czy zawsze gdy będzie rosło natężenie na tym samym oporniku będzie rosnąć tez napięcie na nim?
Teoretycznie wszystko się zgadza, natomiast należy zwrócić uwagę na fakt, że po otwarciu klucza wzrósł nie tylko opór środkowej gałęzi, ale co za tym idzie wzrósł również opór całego obwodu, w związku z czym natężenie prądu płynącego w całym obwodzie zmalało. To ostatecznie sprawi, że mimo iż w istocie relatywnie do prądu w środkowej gałęzi prąd płynący przez opornik R4 wzrośnie, to co do jego wartości bezwzględnej nie zmieni się on.
Co do drugiego pytania, to tak, wynika to z prawa Ohma. Chociaż raczej należy tutaj poprowadzić rozumowanie w drugą stronę - tzn. proporcjonalnie do wzrostu napięcia na danym oporniku rośnie też natężenie płynącego przez niego prądu.
To zadanie tak poza tym robiliśmy na naszych zajęciach (bodajże nr 13) - warto zerknąć do nagrania :)