należy wyprowadzić podany w poleceniu wzór oraz moc wydzielaną na oporniku Rx.
dzień dobry, do zadania jest dołączona dość długa treść, jest ono na stronie 150 w książce.
Jakim połączeniem są te dwa oporniki rx oraz r i jak ich polaczenie ma sie do drutu oporowego. Czy mogłabym prosić o szczegółowe wyjaśnienie zadania? rozwiązanie CKE jest dla mnie zupełnie niejasne i nie wiem, skąd się co wzięło.
Dziękuję! Jeśli dobrze rozumiem, oporniki Rx i Ras będą połączone rownolegle?
W przypadku zrównoważenia mostka tak właśnie jest :)
Punkt S dzieli drut oporowy na dwie części i te dwie części trzeba rozpatrywać jako po prostu dwa osobne oporniki. Wobec tego układ z jakim mamy do czynienia można przedstawić tak jak na rysunku poniżej:
Z analizy takiego właśnie układu wynikają rozwiązania, np. w pp1) Iab = Ibc, bo prąd, który przepłynął przez opornik Rx w przypadku zrównoważonego mostka nie przechodzi w ogóle do środkowej gałęzi z amperomierzem, stąd w całości płynie przez opornik R. Analogiczną sytuację mamy w dolnej gałęzi i z niej wynika odpowiedź nr 3.
W pp2) dla tego obwodu wykorzystane są w zasadzie tylko oba prawa Kirchhoffa (pamiętając o tym, że prąd płynący przez amperomierz jest zerowy, więc napięcie Bbs też jest zerowe) i prawo Ohma. Na końcu należy wykorzystać jeszcze proporcjonalność oporu do długości drutu oporowego.
Mam nadzieję, że to rozjaśnia nieco sytuację, w razie dalszych pytań proszę śmiało pisać.