2. Zmniejszenie masy klocka zmniejszyłoby siłę tarcia działającą na klocek na poziomym odcinku, a co za tym idzie wydłużyłoby przebytą przez niego drogę (P/F)
Skoro Ft = y * m * g to siła powinna maleć wraz z masą, czyli droga bedzie dłuższa bo tarcie jest mniejsze(y tutaj to współczynnik tarcia). Nie rozumiem dlaczego odpowiedzią jest fałsz.
Na pierwszy rzut oka tak powinno być, natomiast musimy tutaj spojrzeć w kontekście tego zadania na cały ruch klocka od samej góry równi. Skoro jego masa się zmniejsza, to zmniejsza się też energia potencjalna jaką ma ten klocek na początku - zmniejsza się zatem również jego energia kinetyczna już na dole równi przy starcie ruchu po poziomej powierzchni. A zatem siła tarcia musi wykonać mniejszą pracę aby zatrzymać klocek. Okazuje się, że przebyta droga pozostanie wówczas taka sama. Można to łatwo pokazać na wzorach - poczatkowa energia klocka to mgh (taka jest też ta energia co do wartości już na dole równi), a praca wykonana przez siłę tarcia przy hamowaniu klocka to T*s = y*m*g*s. Praca siły tarcia równa jest początkowej energii klocka, zatem y*m*g*s=m*g*h, stąd s = h/y. Widzimy, że przebyta droga jest niezależna od masy klocka.