Matylda 156 wyśw. 19-04-2024 15:32

arkusz 11 zadanie 1.3

dzień dobry, według mojego rozumowania, częstotliwość odbierarana przez obserwatora będzie maksymalna w punkcie, gdzie wektor prędkości motocyklisty jest styczny od linii laczacej go z obserwatorem (wtedy predkosc jest maksymalna a nie jej jakas skladowa) i jest to kawalek za zaznaczonym na okręgu, jednak wykres podany w odpowiedziach wskazuje, że ta najwyzsza czestotliwosc jest w punkcie zaznaczonym. Dlaczego?


z góry dziękuję 


efekt dopplera Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 20-04-2024 13:15

Masz oczywiście rację - gdyby chcieć być bardzo dokładnym, to w istocie punkt, w którym rejestrowana częstotliwość będzie największa będzie odpowiadał takiemu położeniu motocyklisty gdy jego prędkość będzie styczna do linii łączącej go z obserwatorem. Po to jednak wprowadzone zostało to uproszczenie w zadaniu, czyli zdanie: "Przyjmij, że promień ronda jest zaniedbywalnie mały w porównaniu do odległości obserwatora od ronda." Oznacza to po prostu tyle, że z bardzo dobrym przybliżeniem możemy przyjąć, że to właśnie w zaznaczonym punkcie (skrajnie dolnym) mamy maksymalną rejestrowaną częstotliwość. Jest to jak wspomniałem przybliżenie, ale bardzo dobre, jeśli w istocie przyjąć, że promień ronda jest dużo dużo mniejszy niż jego odległość od obserwatora.


Julia 21-04-2024 20:21

Mam pytanie do 1.4. czy można skorzystać ze wzoru fob=fźr*(1+ (vźr-vob)/ vd)? Wynik wychodzi wtedy 26*1/3.


s.gugula 21-04-2024 23:34

To jest wzór przybliżony, który stosuje się wtedy, gdy prędkość fali jest dużo większa niż prędkość źródła. Tutaj w istocie prędkość dźwięku (fali) jest "dość" dużo większa niż prędkość źródła (kilkanaście razy większa), przy czym my tego od początku nie wiemy, bo przecież dopiero właśnie tę prędkość źródła mamy wyznaczyć. Można to oczywiście poniekąd wywnioskować z podanych danych, jednak ja w takiej sytuacji dla całkowitego bezpieczeństwa stosowałbym jednak dokładny wzór, który też mamy w karcie.

Natomiast gdybyśmy jednak bardzo chcieli użyć tego przybliżonego wzoru, to warto byłoby jednak uzasadnić sensowność jego użycia. Czyli np. zapisać, że z uwagi na fakt, że procentowo różnica między częstotliwością fali emitowanej i odbieranej jest niewielka, co świadczy o tym, że prędkość fali jest znacznie większa od prędkości źródła, można stosować wzór przybliżony. I wtedy zapewne na maturze by to przeszło :)