Dzień dobry, treść zadania załączona jest na zdjęciu zadania.
jak należy poprowadzić tutaj konstrukcje? Moja pierwsza myśl to to, aby po prostu przedłużyć promień, w końcu wychodzi on z ogniskowej… jednak w odpowiedziach jest inaczej.
Proszę o pomoc☺️!
Przepraszam, dlaczego wobec tego możemy mówić tu, ze obraz powstaje jeśli promienie się nie przecinają?
Bo jest to obraz pozorny - nie zaobserwowalibyśmy go zatem na żadnym ekranie (gdyby był nawet ustawiony w odpowiednim miejscu), ale tym właśnie charakteryzuje się obraz pozorny. Warto pamiętać, że w przypadku soczewki rozpraszającej zawsze powstaje obraz pozorny, prosty i pomniejszony. Pozorny, czyli występujący właśnie w miejscu przecięcia się nie rzeczywiście biegnących promieni świetlnych, ale ich przedłużeń.
ale tutaj nawet przedluzenia sie nie przecinają
Na razie nie, bo narysowany jest tylko jeden promień świetlny i jego przedłużenie, więc nie ma się to z czym przeciąć ;) ale gdybyśmy dorysowali drugi promień świetlny, np. idący symetrycznie do tego pierwszego względem osi optycznej, to jego przedłużenie przetnie się z przedłużeniem tego pierwszego dokładnie w punkcie, który oznaczyłaś jako Y, zamieściłem rysunek z dorysowanym tym drugim promieniem i jego przedłużeniem poniżej (pamiętajmy o tym, że aby uzyskać położenie obrazu jakiegoś punktu to musimy wykorzystać co najmniej dwa promienie/ich przedłużenia).
To, że promień wychodzi z ogniska (nie ogniskowej - ogniskowa to odległość) nie oznacza wcale, że przejdzie on przez soczewkę niezmieniony - tak dzieje się z promieniem, który przechodzi przez środek soczewki.
Tu natomiast najłatwiej jest skorzystać z obliczenia, które należy wykonać w podpunkcie pierwszym. Wykorzystując równanie soczewki możemy obliczyć, że y = f/2 (pamiętajmy, że równanie wygląda następująco: 1/f = 1/x + 1/y, a za x podstawiamy -f, bo przedmiot znajduje się w ognisku, ale jest to ognisko pozorne). Oznacza to zatem, że obraz tego przedmiotu pojawi się w punkcie znajdującym się dokładnie pomiędzy ogniskiem a soczewką (czyli 4 kratki od soczewki, po jej lewej stronie). I teraz wiemy, że w przypadku obrazów tworzonych przez soczewki skupiające, przez punkt, gdzie położony jest obraz przechodzą przedłużenia rzeczywiście biegnących promieni świetlnych. A zatem promień świetlny, którego bieg zaznaczony jest na rysunku rozproszy się, czyli odchyli jeszcze bardziej od osi optycznej, ale jego przedłużenie (w lewą stronę) przejdzie przez punkt, w którym znajduje się obraz. Czyli wiedząc jak to przedłużenie biegnie, wiemy również jak biegł rzeczywisty promień świetlny po przejściu przez soczewkę.