Julia 87 wyśw. 01-05-2024 12:40

zadanie domowe nr 9

1.1. Przyjmując, że początkowo temperatura płytki leżącej na powierzchni stołu wynosiła 20 stopni Celsjusza oraz że płytka pochłania 90% padającej na nią energii światła oblicz po jakim czasie płytka ogrzeje się o 1 stopień. Przyjmij że płytka nie oddaje ciepła do otoczenia...


Kiedy zapisujemy równanie na ciepło w tym zadaniu, to mamy Q=90%*E = 90%*P*t i nie rozumiem dlaczego później za moc podstawiamy: P=8J/m2*s *S. Bazowałam tutaj na nagraniu z zadania domowego :)


zadanie domowe Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 01-05-2024 19:47

Ciepło Q w tym równaniu to ciepło, które płytka faktycznie pochłonęła i zgodnie z treścią stanowi ono jedynie 90% całej energii, która pada na płytkę w jakiejś określonej jednostce czasu (tu przyjmujemy sekundę). A zatem Q = 90%*E, natomiast energię docierającą do płytki możemy wyrazić poprzez moc światła i czas, jako właśnie Q = P*t, stąd pierwszy wzór. Natomiast moc/energię docierającego do płytki światła możemy na podstawie innej informacji w treści zadania zapisać inaczej. Mianowicie wiemy, że w ciągu każdej sekundy na każdy jej metr kwadratowy dociera 8 J energii. Czyli samą moc bez "uwzględniania powierzchni" możemy zapisać jako  = 8 J / s, natomiast jeśli jeszcze wziąć pod uwagę powierzchnię (zdajemy sobie bowiem sprawę, że im większa powierzchnia tym większa jest moc/energia światła docierającego do płytki), to zapisujemy to tak, że te 8 J/s mnożymy razy S / 1m^2 (gdzie S to oświetlana powierzchnia) - wychodzi to np. ze zwyczajnej proporcji. Stąd tak zapisana dalej moc.