Julia 100 wyśw. 01-05-2024 14:13

zadanie domowe 10

Uczniowie przeprowadzili pewien eksperyment myślowy: mamy dwie identyczne sześcienne kostki aluminiowe o długości boku równej 1 cm. Wszystkie atomy aluminium w pierwszej kostce zjonizowano jednokrotnie (...). Wszystkie atomy aluminium w drugiej kostce zjonizowano dwukrotnie (...) Oblicz na jaką odległość należało w obecność od siebie te dwie kostki aby siła oddziaływania kulombowskiego między nimi wyniosła 10 N. Podaj wynik z dokładnością do dwóch cyfr znaczących


Dlaczego liczymy ładunek ciała tak: q=0,1*6,02*10^23*1,6*10^(-19)? Czy istnieje taki wzór do zapamiętania, że q=n*Na*e gdzie n to liczba moli, Na to stała Avogadro, a e to ładunek elementarny?


zadanie domowe Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 01-05-2024 20:02

Nie powiedziałbym, że użyty tutaj ostateczny wzór jest do zapamiętania, wynika on raczej z rozumowania, w którym wykorzystuje się natomiast wzór z termodynamiki, który już jak najbardziej warto zapamiętać (i mówiliśmy o nim na zajęciach). Wzór, o którym mowa to n = N/Na, czyli liczbę moli (czegokolwiek, najczęściej będzie to liczba moli gazu, ale to może też być liczba moli atomów itp.) możemy zapisać jako liczbę cząsteczek (znów - cokolwiek) N podzieloną przez stała Avogadro - tego wzoru nie ma w kartach i jego zdecydowanie warto zapamiętać, bo często się przydaje w termodynamice. A z uwagi na fakt, że tu akurat liczymy taki nietypowy przykład ładunku, to zostało to przekształcenie użyte właśnie w tym celu.


Julia 02-05-2024 16:20

Ahaaa czyli ładunek, to po prostu iloczyn liczby moli i ładunku elementarnego, dziękuję :D


s.gugula 02-05-2024 21:44

Raczej ładunek to iloczyn ładunku elementarnego i liczby cząsteczek N, która posiada ładunek równy ładunkowi elementarnemu, czyli q = N*e, ale ponieważ n= N/Na, to N = n*Na, więc otrzymujemy q = n*Na*e.