MaksJab 122 wyśw. 01-05-2024 14:23

zadanie 8 matura próbna z Operonem



czemu muszę brak energie kinetyczną ze środkiem masy uładu a nie moge po prostu rozbić na dwie energie kinetyczne ?(w odpowiedzi jest tak samo tylko ,że nie ma dwójki pod pierwiastkiem)


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 01-05-2024 20:23

Hmm, nie bardzo rozumiem co masz na myśli mówiąc "energia kinetyczna ze środkiem masy". Bo tutaj w istocie można sobie normalnie zapisać energię kinetyczną jako 2 * energia kinetyczna każdej z kulek i nie będzie żadnego problemu. Problem tkwi raczej w energii potencjalnej. Mianowicie wykorzystując wzór na energię potencjalną układu ładunków, po pierwsze w mianowniku mamy odległość między ładunkami, ale nie podniesioną do kwadratu (u Ciebie widzę 0,5^2 i 1^2, ale potem te kwadraty jakoś znikają, więc nie wiem jakiej ostatecznie wersji używasz ;)). Po drugie tak zapisana energia to jest już energia potencjalna całego układu, czyli obu kulek - nie trzeba (nie można) jej już podwajać. Więc powinniśmy mieć coś takiego: 2*mv^2/2 = kq^2/0,5 m - kq^2/1 m. Jeśli stąd wyliczysz v to w istocie wyjdzie coś jak u Ciebie pod pierwiastkiem, ale faktycznie bez tej dwójki. Wynik wtedy wychodzi ok. 3,32 m/s (wygląda na to, że Twoje obliczenie tego pierwiastka też miało jakąś pomyłkę, bo na pewno nie powinno z niego wychodzić 0,15 m/s). BTW - z którego roku jest to matura Operonu? Bo coś nie mogę jej wyśledzić..


MaksJab 04-05-2024 15:02

To jest z 2023 roku ale nie pokazuje się na arkusze.pl ja ją znalazłem na voltwo.webd.pl


s.gugula 05-05-2024 19:49

Ok, dzięki za info :)