Julia 124 wyśw. 08-05-2024 21:09

zadanie domowe nr 18 zad. 2 cz. 2

2. W jednorodne pole magnetyczne o wartości indukcji 500mT wpadł pod kątem 60* do linii tego pola proton z prędkością o wartości 2*10^6 m/s (rysunek 5). Proton zaczął poruszać się w polu po linii śrubowej (rysunek 6).

2.1. Oblicz promień linii śrubowej r po której poruszał się proton.

2.2 Oblicz skok tej linii śrubowej.


2.1. Dlaczego w sile dośrodkowej prędkość to pionowa składowa prędkości v czyli vy? Jak próbowałam sobie to wyobrazić, to wydawało mi się, że to będzie vx.

2.2 Właściwie to samo pytanko czyli czemu w ruchu po okręgu (tutaj prędkość liniowa w ruchu po okręgu) jest ta prędkość vy?


zadanie domowe Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 09-05-2024 11:04

Zgodnie z rysunkiem do zadania (trzeba trochę popracować wyobraźnią, bo rzecz dzieje się oczywiście w trzech wymiarach), ruch po okręgu odbywa się w płaszczyźnie prostopadłej do rysunku, osią przechodzącą przez środek okręgu jest linia pozioma. Więc prędkość vx ma taki kierunek jak oś przechodząca przez środek okręgu, nie może zatem być składową związaną z ruchem po okręgu, bo vx jest prostopadła do płaszczyzny okręgu.

2.2 Tak naprawdę to tylko w chwili początkowej vy jest tą prędkością w ruchu po okręgu, czyli wtedy gdy cząstka jest niejako najbliżej nas, potem gdy jej tor zakrzywia i porusza się ona po okręgu oddalając się od czytelnika (lecąc "wgłąb" rysunku), skłądowa vy nie jest już konkretnie tą będącą wektorem prędkości w ruchu po okręgu. Nie zmienia to jednak faktu, że w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny rysunku mamy do czynienia z ruchem po okręgu o stałej wartości prędkości. Jeśli tak jest, to tę wartość prędkości możemy obliczyć w dowolnym momencie (skoro cały czas jest taka sama) - i ta chwila początkowa gdy cząstka znajduje się najbliżej nas jest tym dogodnym do obliczeń momentem, bo wtedy akurat vy faktycznie stanowi prędkość w ruchu po okręgu (jest prostopadła do promienia okręgu i leży akurat w całości w tym momencie w płaszczyźnie rysunku). Dlatego jej tutaj właśnie używamy. A vx tak jak wspomniałem wcześniej jest prostopadła do płąszczyzny okręgu, dlatego jej nie możemy w ogóle wiązać z ruchem po tym okręgu.



Julia 10-05-2024 15:46

Bardzo dziękuję za pomoc :D, nadinterpretowałam ten rysunek, ale już wszystko jasne


s.gugula 11-05-2024 10:11

Super :)