Matylda 319 wyśw. 17-05-2024 15:00

Fale mechaniczne

Amplitudy fal kulistych Interferujących w punkcie X są równe A1=A i A2=0,5A. Drgania wywołane przez fale zachodzą w tym samym kierunku. Moc źródła emitujących fale jest jednakowa i wynosi P=0,2 W. Fazy emitowanych przez źródła fal można zmieniać.

Gdy do punktu P dociera tylko fala o większej amplitudzie, jej natężenie jest równy Io. Wyznacz natężenie najmniejsze i największe jakie można uzyskać w punkcie X poprzez zmianę różnicy faz interferujacych fal.


Dzień dobry, jak ruszyć to zadanko? Próbowałam korzystać z wzorów z karty wzorów ale nic mi to nie dało… z góry dziękuję :)


Fale Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 17-05-2024 19:58

Hmm, raz jest punkt X, a raz punkt P, ale zakładam, że to wszystko jest ten sam punkt (niech to będzie punkt X). Jeśli tak jest to należy w istocie skorzystać z tego co jest między innymi napisane w karcie wzorów. Mianowicie chodzi o zależność natężenia od amplitudy, jest ono wprost proporcjonalne do kwadratu amplitudy (I ~ A^2). Co więcej wiemy, że jeżeli fale się na siebie nakładają, to ich amplitudy się do siebie dodadzą (gdy chcemy dostać maksymalne natężenie) i odejmą, gdy chcemy dostać natężenie minimalne. A więc natężenie pojedynczej fali nr 1 jest równe I0 w punkcie X, gdy docierająca tam fala ma amplitudę A. Jeśli teraz dodamy do siebie te dwie fale, to amplituda w punkcie X będzie równa 1,5 A. Wiedząc teraz jaka jest zależnośc natężenia od amplitudy możemy obliczyć jakie będzie natężenie takiej sumy dwóch fal (należy to wyrazić poprzez I0). Analogicznie gdy ampliotudy się odejmą to amplituda wypadkowej fali będzie równa 0,5 A i tu znów możemy wyznaczyć jakie będzie natężenie (pamiętając, że I ~ amplituda^2).


Matylda 18-05-2024 10:13

no tak... zabrakło mi w tym wszystkim tego, że te amplitudy można dodać/odjąć...  dziękuję bardzo i przepraszam za nieścisłość oznaczeń, w zbiorze też się pomylili :)


s.gugula 19-05-2024 11:02

Spoko :)