Moje pytanie dotyczy podpunktu 7.3 a dokładniej pytania 1 i 2.
1.(Siła wyporu działająca na balon z ciężarkiem i siła ciężkości się równoważą)
Wiemy, że balonik w drugiej fazie porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym co sugeruje nam zrównoważenie się sił grawitacji z siła wyporu tyle, że nie wiemy co się stało, że balonik w drugiej fazie magicznie zmienił ruch z jednostajnie przyspieszonego na jednostajny prostoliniowy, równie dobrze mogła dojść siła oporu powietrza i wtedy to już nie siła wyporu zeruje się z grawitacji, a grawitacji + oporu powietrza z siłą wyporu.
Odpowiedź to „P” więc zastanawiam się czy mamy założyć, że siła wyporu magicznie się zmniejszyła czy może jest tego jakieś sensowne rozwiązanie.
2. (Balon z ciężarkiem w drugiej fazie ruchu oddziałują na ziemię z siłą o wartości równej ok. 1,37N )
Dałem odpowiedź „F” a tutaj zaskoczenie bo w odpowiedziach „P”
W jaki sposób balonik znajdujący się w powietrzu ma oddziaływać na ziemię będąc w powietrzu??
Z góry dzięki za odpowiedź <3
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
1) W istocie jednym ze scenariuszy, który mógłby być w rzeczywistości realizowany byłby taki, że wraz ze wzrostem prędkości pojawiałaby się siła oporu powietrza, która działałaby na balon pionowo w dół i to ona łącznie z siłą ciężkości równoważyłaby siłę wyporu działającą w górę. Natomiast możliwe jest również zmniejszenie wartości siły wyporu działającej na balon i to też jak najbardziej realny scenariusz np. poprzesz "zmniejszenie" ogrzewania powietrza w balonie, co prowadziłoby do zmniejszenia jego objętości, co prowadziłoby do zmniejszenia wartości siły wyporu. Choć przyznaję, że w treści zadania rzeczywiście nie został podany sposób w jaki siła wyporu uległa zmniejszeniu i zapewne powinno to zostać doprecyzowane, bo taki scenariusz tutaj jest realizowany z uwagi na fakt, że zgodnie z treścią przyjmujemy pomijanie sił oporu. Natomiast oczywiście zmniejszenie się siły wyporu nie jest "magiczne" ;)
2) Balonik znajdując się w powietrzu oddziałuje przecież grawitacyjnie z Ziemią :) Ziemia działa zatem na balonik z siłą grawitacji (jest to rozpatrywana siła ciężkości, ciężar, siła grawitacji - jak zwał tak zwał) o wartości ok. 1,37 N, która zwrócona jest pionowo w dół, ale jeśli tak jest, to zgodnie z III zasadą dynamiki balonik oddziałuje wzajemnie na Ziemię z siłą o takiej samej wartości, tyle że o przeciwnym zwrocie, balonik przyciąga zatem Ziemię. Stąd to zdanie jest prawdziwe.