zuziaczek 110 wyśw. 06-10-2024 17:20

2024C,1,2

Obracająca się deseczka została nagle zatrzymana, wskutek czego monety wypadły

z wycięć i poruszały się dalej po stole wzdłuż linii prostych. Rozważamy ruch postępowy

monet od chwili zatrzymania się deseczki do chwili zatrzymania się ostatniej monety na stole. W tym czasie monety M1, M2 i M3 przebyły drogi równe odpowiednio: s_{1} s_{z} 153

Przyjmij, ze współczynnik tarcia kinetycznego o stół jest taki sam dla wszystkich monet oraz że monety nie obracały się podczas tego ruchu.

Oblicz S1:S2:S3. Zapisz obliczenia.


Nie wiem jak inaczej ułożyć tą zależność, ta jest definitywnie niepoprawna. Jak zrobić to zadanie?


fizyka zbiór zadań Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 07-10-2024 12:34

Prawdą jest, że stosunek prędkości początkowych monet jest taki jak napisałaś, natomiast nie przekłada się to rzeczywiście na identyczny stosunek dróg. Żeby uzyskać poprawną zależność należy zauważyć, że wszystkie monety poruszają się ruchem jednostajnie opóźnionym z takim samym opóźnieniem a (wynika to z faktu, że współczynniki tarcia dla wszystkich monet są takie same, a to oznacza, że na wszystkie działa taka sama siła tarcia, stąd ich opóźnienie jest identyczne).

A zatem teraz należy zapisać równania kinematyczne na prędkość i drogę w ruchu jednostajnie opóźnionym i z nich wyznaczyć zależność między drogą, prędkością początkową i przyspieszeniem. Okaże się, że ta zależność jest następująca: v^2 = 2*a*s. A zatem droga jest wprost proporcjonalna do kwadratu prędkości początkowej, czyli stosunek przebytych dróg będzie równy 1:4:9.