mam pytanie dot. rysunku- skąd wiemy, że Fa będzie działać w dół, a Fb w górę? (myślałam że Fa i Fb będą siłami reakcji belkia jedyną siłą działającą w dół to będzie ciężar przylozony do pkt C)
a dlaczego wybieramy tutaj akurat punkt B, a nie np punkt A i. wtedy Fc,Fb byłyby w dol a Fa w gore?
Możemy też wybrać sobie punkt A (możemy wybrać dowolny punkt), ale wtedy nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic o zwrocie siły w tym właśnie punkcie A (zauważmy, że gdy wybraliśmy sobie punkt B to nie byliśmy w stanie nic powiedzieć o zwrocie siły w punkcie B) - jest tak dlatego, że moment siły, która jest przyłożona do punktu, względem którego te momenty rozpatrujemy, jest zawsze zerowy (bo ramię siły jest zerowe), więc nie wiemy nic o zwrocie takiej siły. Dlatego tak na dobrą sprawę najbezpieczniej jest sobie właśnie sprawdzić to dla np. dwóch punktów - nieważne jaki obierzemy, to zawsze musi być zachowana równowaga momentów. Jeśli poprawnie przyjęliśmy zwroty sił (a ilościowo również ich wartości), to niezależnie od punktu jaki sobie obierzemy, będziemy mieli równowage momentów sił.
Wiemy to z jednego z warunków na równowagę bryły sztywnej - chodzi o równowagę momentów sił. Jeśli będziemy chcieli zapisać taką równowagę momentów sił np. względem punktu B to zauważymy, że aby ta równowaga mogła mieć miejsce, to momenty sił Fa i Fc muszą działać w przeciwnych kierunkach, tzn. muszą "próbować" obracać belkę w przeciwne strony. A to oznacza, że ponieważ siły te znajdują się po różnych stronach punktu B, to muszą działać w te same strony (wtedy siła Fa próbuje obracać belkę przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a siła Fc zgodnie z ruchem wskazówek zegara).