Anna.N 93 wyśw. 20-10-2024 10:56

Zadanie domowe 4, zad.5.4

Czy można w ten sposób?




Czy taka metoda też będzie poprawna?

Skąd mogłabym tutaj doliczyć czas t?


Też do tego zadania - z tego co rozumiem to na nagraniu z rozwiązania tego zadania energia podana w poleceniu równa 5,5kJ nie jest uznana za tą użyteczną, tylko dopiero z niej wyliczacie ze wzoru 0,92*5,5kJ, więc będzie ona mniejsza niż 5,5kJ.

Dlaczego tak jest, skoro w poleceniu napisano „zużywając na to 5,5kJ energii”? Czy nie jest to więc energia użyteczna (bo ją zużywamy)?


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 20-10-2024 22:06

Co do nazewnictwa - mogłoby to zostać doprecyzowane, natomiast powszechne jest, że jeśli mówimy, że coś zużywa ileś energii, to chodzi właśnie po prostu o ilość energii dostarczoną do tego układu, więc tutaj ta "zużywana" energia oznacza właśnie energię dostarczoną. Dlatego dopiero pomnożenie jej przez sprawność da nam energię użyteczną (czyli tę, którą przeznaczamy na to na co chcemy ją przeznaczać).

Co do samego sposobu to tak, można tak zrobić, natomiast trzeba by tam zaimplementować dwie rzeczy:

1) Pracą siły ciągu silnika nie jest energia dostarczona, tylko energia użyteczna (ta, którą własnie najczęściej przeznaczamy na pracę). Pamiętając jeszcze o tym omawianym powyżej nazewnictwie wychodzi nam, że jest to 0,92*5500 J = 5060 J. A zatem licząc drogę s należy podzielić właśnie 5060 J przez 500 N i dostaniemy poprawną wartość.

2) W samych wzorach kinematycznych dla ruchu jednostajnie przyspieszonego możemy wykorzystać fakt, że znamy siłę ciągu silnika, która jest jednocześnie siłą wypadkową (zgodnie z treścią opory ruchu pomijamy), a zatem z II zasady dynamiki wynika, że F = m*a, czyli a = F/m, a zatem znamy przyspieszenie rowerzysty. Jeśli tak z kolei jest to układ równań, który zapisałaś staje sie układem dwóch równań na dwie niewiadome (vk i t) i teraz już będzie dało się go rozwiązać :)