Czy w 6.1. sama tarcza obraca się także wokół osi przechodzącej przez jej środek w momencie zmiany położenia?
Czyli w pierwszym przypadku jest ruch po łuku okręgu w płaszczyźnie rysunku z tego co rozumiem(czyli jest niezerowy i wypadkowy moment siły ciężkości). A mógłby Pan wytłumaczyć jak podejść do 6.2.? Bo nie do końca rozumiem to co CKE napisało w odpowiedziach.
Tak - pierwszy przypadek zinterpretowałeś poprawnie. Co do drugiego przypadku to najprawdopodobniej nie ma to szans pojawić się na tegorocznej maturze, bowiem opiera się to na wykorzystaniu tej alternatywnej postaci II zasady dynamiki w ruchu obrotowym, czyli Mwyp = deltaL/deltat. Czyli w tej sytuacji mamy znowu niezerowy wypadkowy moment siły ciężkości - zakłądając, że pręt poczatkowo znajduje się w płaszczyźnie rysunku, to moment ten jest zwrócony prostopadle do rysunku ze zwrotem za rysunek (wbija się w rysunek). Zgodnie z tą II ZDRO oznacza to, że taki sam jest zwrot wektora zmiany momentu pędu naszej obracającej się tarczy. A to oznacza, że obecny moment pędu, który posiada tarcza będzie zmieniał swój kierunek zgodnie z kierunkiem tego wektora wypadkowego momentu siły. Warto zauważyć, że w każdym momencie wektor momentu siły będzie prostopadły do wektora momentu pędu naszej tarczy, a zatem oznacza to, że ten moment pędu cały czas będzie się zmieniał, co sprawi, że ten prawy koniec pręta będzie zataczał okrąg leżący w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny rysunku, którego środkiem będzie koniec pręta przyczepiony do nici.
A dlaczego moment siły będzie cały czas prostopadły do momentu pędu? Czy to dlatego, że moment pędu ma zwrot wzdłuż osi pręta?
I mam jeszcze pytanie: czy zadanie typu 2023P.2. (równania kinematyczne ruchu obrotowego) może trafić się na tegorocznej maturze?
Na oba pytania odpowiedź brzmi tak :)
Nie - jest zapisane w treści, że "w pierwszym przypadku tarcza nie obracała się". Gdy tarcza się obraca wokół osi przechodzącej przez jej środek to uzyskujemy własnie przypadek drugi.