Aleksandra 169 wyśw. 16-11-2024 20:02

2023.P.6.1



Mam pytanie odnośnie tego podpunktu. W pierwszym uznajemy, że w przemianie A->B gaz pobiera ciepło z otoczenia, ponieważ wzrasta jego objętość i dochodzi do rozprężania gazu? W drugim energia wewnętrzna gazu się zmienia, ponieważ deltaU=p*deltaV, więc w stanie A deltaU=10p1V1, a w stanie D deltaU=6p1V1 (przykładowo za p=1,2). Więc na tej podstawie wnioskujemy, że ta energia wewnętrzna się zmienia? A w trzecim siła parcia gazu wykonuje największą pracę w przemianie A->B, ponieważ korzystamy ze wzoru W=p|V|, a więc deltaV we wszystkich przemianach jest stałe, więc bierzemy pod uwagę wartość ciśnienia, tak? I dlatego, że w punkcie B ciśnienie ma największą wartość, to możemy stwierdzić, że siła parcia gazu wykonuje największą pracę, bo pole pod wykresem AB jest największe, a to decyduje o wartości wykonanej pracy? 


Fizyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 17-11-2024 12:14

W pierwszym zdaniu najłatwiej jest to wywnioskować wprost z I zasady termodynamiki (to co napisałaś jest prawdą, ale nie jest to wystarczającym uzasadnieniem - możemy bowiem wyobrazić sobie przemianę, w której gaz się rozpręża i zwiększa się jego objętość, ale gaz ciepło oddaje). Przemiana AB jest izotermiczna, więc deltaU = 0. Stąd 0 = Q + W, czyli Q = -W, czyli Q = Wg. Czyli ciepło jest równe pracy wykonanej przez gaz. I teraz widzimy, że objętość gazu wzrosła, więc Wg > 0, czyli Q > 0, więc gaz pobrał ciepło :)

Jeśli chodzi o drugie zdanie, to deltaU nie jest dokładnie równa p*deltaV, ale rozumiem Twoje podejście i w ogólności jest ono ok - czyli wystarczy sprawdzić jak zmienia się iloczyn p*V. I tu faktycznie jego wartość się zmieniła, więc energia wewnętrzna uległa zmianie.

Jeśli chodzi o trzecie zdanie, to pamiętajmy, że wzór W = p*deltaV obowiązuje tylko dla przemiany izobarycznej, a takiej tutaj nie mamy. Natomiast to drugie wytłumaczenie jest jak najbardziej ok i jest tu w zupełności wystarczające, tzn. w układzie zależności p(V) wartość pracy jest równa polu pod wykresem danej przemiany. Widzimy, że przemiana AB jest położona "najwyżej", więc pole pod nią jest największe, stąd to zdanie jest prawdziwe.


Zadzwoń teraz Dotknij, aby się ze mną skontaktować.