Dlaczego w 27.3. Cke przyjmuje, że masa słonia to suma mas mosiądzu i cynku i to samo robią z objętościami? I czy wtedy można tak samo zrobić z gęstościami? Dlaczego w 27.4. pomiar jest dokładniejszy? Rozumiem, że wartości momentów sił się zmienią, ale dla mniejszych odległości przecież dokładność powinna być większa.
Czy w pierwszym zdaniu 27.5. jest P tylko dlatego, że zmienił się punkt zaczepienia i jakby w osi poziomej to XSM się nie zmieni ale w osi pionowej już tak?
Czyli takie uzasadnienie do 27.4. wystarczy?
I jakoś dalej nie mogę zrozumieć tego sumowania objętości w 27.3., bo o ile sumowanie mas jest w miarę intuicyjne to objętości już dla mnie tak średnio. Bo np. porównując to do przemian termodynamicznych to tam tylko 1 parametr mógł być stały (chyba, że i tu się mylę), więc dla mnie analogią byłoby, że jak masa jest stała to objetosc i gęstość muszą się zmienić.
27.3 - no ale tu masz dwie różne substancje połączone ze sobą. Więc masa całości jest sumą mas obu substancji i objętość całości jest sumą objętości obu substancji. A to o czym Ty mówisz jest prawdą, ale dla jakiejś pojedynczej substancji, więc to jest inna sytuacja.
27.4 - tak, to jest dobre uzasadnienie.
Chyba już rozumiem jak przerobiłem parę zadań ze stereometrii z matematyki to wychodzi na to, że po prostu tak musi być z tymi objętościami. Dziękuję :D
Ok, ok, nie ma sprawy ;)
27.3 - zapewne chodziło Ci o to, że masa słonia to suma mas miedzi i cynku (a nie mosiądzu i cynku) - a tak można zapisać bo to przecież prawda ;) skoro słonik jest zrobiony z cynku i miedzi, to pewną część jego całkowitej masy stanowi masa miedzi, a pozostałą część masa cynku. Analogicznie sprawa ma się z objętością. Z gęstościami natomiast nie można oczywiście tak zrobić, gęstość będzie w tym przypadku jakąś średnią ważoną gęstości miedzi i cynku.
27.4 - ważne jest, że wartości momentów sił się zmniejszą, bo zmniejszone zostały odległości. A jeśli niepewności bezwzględne pomiarów odległości będą takie same (wynikające np. z dokładności przyrządów pomiarowych, powiedzmy linijki), a jest to racjonalne założenie, to oznacza to, że niepewności względne wzrosną (niepewność względna = niepewność bezwzględna/wynik pomiaru).
27.5 - dokładnie tak.