MrFilios 35 wyśw. 30-11-2024 13:20

2012.6.1/2

1. Wyjaśnij krótko na czym polega zjawisko jonizacji materii

2. Na rysunku narysuj wektory sił elektrostatycznych działających na elektron a I jon b


Co do 1, to czy powinienem już znać to pojęcie, w szkole nie miałem jeszcze fizyki jądrowej a wydaje mi się że to pojęcie z tego działu

A w 2 według CKE obydwa wektory A I B są skierowane do dołu, czy te wektory nie powinny być skierowane w kierunku katody lub anody, zależnie od ładunku?

Anoda jest naładowana dodatnia a katoda ujemnie?


Fizyka elektrostatyka Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 01-12-2024 12:03

1) Faktycznie pojęcie to pojawia się zdecydowanie częściej nawet nie w fizyce jądrowej, ale w fizyce atomowej i oczywiście będziemy o nim mówić w ramach naszego kursu, więc faktycznie to polecenie można by sobie było jak na razie odpuścić. Choć tak na dobrą sprawę nie jest to nic trudnego - jonizacja materii oznacza, że atomy danej substancji stają się jonami - i to się np. dzieje gdy cząstki promieniowania (np. alfa) przelatują przez taką materię - z atomów wyrywane są wówczas elektrony i same atomy stają się wówczas jonami.

2) Odpowiedź na Twoje pytanie brzmi tak - powinny tak być skierowane i w istocie tak są skierowane :) zauważ, że zgodnie z rysunkiem do zadania faktycznie anoda (czyli drut przechodzący przez wnętrze licznika) jest naładowana dodatnio, a katoda (czyli obudowa) naładowana jest ujemnie. Czyli ładunek dodatni powinien być odpychany przez anodę, a przyciągany przez katodę i faktycznie tak jest - jest on przyciągany przez obudową, a odpychany od drutu (stąd zwrot siły w dół). Ładunek ujemny z kolei będzie przyciągany do drutu - ponieważ znajduje się on "nad" drutem, to siła na niego działająca tez jest w dół.