Jeśli podłączymy woltomierz szeregowo do obwodu to zmierzy on napięcie ogniwa SEM. A co jeśli podłączymy amperomierz równolegle do obwodu?
Jeśli podłączymy woltomierz szeregowo do obwodu to zmierzy on napięcie ogniwa SEM. A co jeśli podłączymy amperomierz równolegle do obwodu?
Aha czyli natężenie się nie zmieni, a jak wpinamy amperomierz szeregowo to wtedy przy przejściu prądu przez opornik to natężenie maleje? I czy zawsze prąd "chce" płynąć tam gdzie jest jak najmniejszy opór?
Natężenie w jednej gałęzi jest stałe, więc ono nie maleje przy przejściu przez opornik. Oczywiście im większy opór opornika tym natężenie prądu jaki przez niego płynie będzie mniejsze, ale jego wartość nie zmienia się przy przejściu przez opornik, bo w ramach jednej gałęzi ono jest stałe. I tak, prąd "chce" płynąć tam gdzie jest mniejszy opór - gdy np. mamy węzeł, w którym prąd rozdziela się na dwie gałęzie o różnych oporach, to przez gałąź o mniejszym oporze przepłynie prąd o większym natężeniu - wynika to wprost z II prawa Kirchhoffa.
Czyli ani wartość napięcia, ani wartość natężenia nie zmieniają się przy przejściu przez opornik?
Natężenie się nie zmienia. Co do napięcia to tak zadane pytanie ma mały sens, bo napięcie to z definicji różnica potencjałów między dwoma punktami, więc napięcie na oporniku jakieś jest, bo jest to różnica potencjałów między jego końcami. A sam potencjał się oczywiście zmienia.
No to potencjały się zmieniają, ale czy ich różnica także?
Ale co masz na myśli pisząc, że różnica potencjałów się zmienia przy przepływie prądu przez opornik? Prąd płynie przez opornik właśnie na skutek istnienia tej różnicy potencjałów. Więc w przypadku ustalonego przepływu prądu przez dany opornik w obwodzie prądu stałego ta różnica jest jakaś ustalona i nie zmienia się w czasie. Czyli napięcie na oporniku się nie zmienia, jeśli nie zmienimy jakiegoś parametru w obwodzie (np. oporu jakiegoś opornika, napięcia źródła itp.).
Właśnie o to mi chodziło czy to napięcie się zmienia. Pewnie źle zadałem pytanie. Dziękuję :)
Ok, ok. Nie ma sprawy :)
Amperomierz charakteryzuje się bardzo niskim oporem (w idealnym przypadku zerowym). Więc jeśli teraz np. wepniemy go równolegle do jakiegoś opornika, to niemalże cały prąd (w przypadku idealnego amperomierza dokładnie cały) popłynie przez ten własnie amperomierz, czyli ten prąd "ominie" opornik, do którego amperomierz podłączony jest równolegle.