Nie rozumiem zad.6 podpunktu 3. Rozumiem, że wektor v pokazuje nam w którym kierunku ciało się porusza, ale ten wektor a na rysunku C wygląda jak wektor wypadkowy czyli ciało porusza się w prawo. Czy nie jest tak że musiałaby na rysunku c działać siła tarcia przeciwnie zwrócona niż przyspieszenie i wtedy ciało by się nie poruszało? Nie mogę sobie wyobrazić sytuacji w której ciało ma przyspieszenie ale się nie porusza. Proszę o pomoc
Twoje zmieszanie wynika tu najprawdopodobniej z tego, że być może nie dość jasno doprecyzowana jest treść zadania. Chodzi bowiem o to, że rysunek C nie przedstawia sytuacji, w której wektor prędkości jest na pewno zerowy, tylko raczej sytuację, w której po prostu wiemy tylko tyle, że wektor przyspieszenia jest zwrócony w prawo, a nie wiemy nic o wektorze prędkości. A to oznacza, że nie wiemy tak naprawdę, w którą stronę porusza się ciało, stąd zdanie nr 3 jest fałszywe.
Natomiast nie zmienia to faktu, że jak najbardziej może zachodzić sytuacja, w której prędkość ciała byłaby (chwilowo) zerowa, a jego przyspieszenie byłoby zwrócone w prawo, tak jak na rysunku. Przykładem byłoby ciało, które przed rozpatrywaną chwilą w czasie poruszało się np. z pewną prędkością w lewo, ale ciągle posiadało to przyspieszenie w prawo, więc jego prędkość malała. No i w pewnej chwili prędkość ciała się zeruje, czyli ciało się zatrzymuje, ale ciało to ciągle posiada niezmienione przyspieszenie w prawo. Gdybyśmy spojrzeli na wektory prędkości i przyspieszenia ciała własnie dokładnie w tym momencie zatrzymania się, to tak by one właśnie wyglądały jak na rysunku c.