ola 65 wyśw. 09-01-2025 21:48

2019c.5



czy zdania 1 i 2 możemy stwierdzić na podstawie, że w przewodniach  znajdują się elektrony (-) więc proton się będzie przyciągany w prawo a elektron odpychany w lewo?


maturalne Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 10-01-2025 11:17

Takie rozumowanie jest błędne, bo oczywiście w przewodach znajdują się elektrony, które biorą udział w przepływie prądu, ale znajdują się tam również jony dodatnie (+), tak, że w ogólności ładunek całego przewodu jest zerowy.

Tutaj trzeba po prostu sprawdzić jaki jest zwrot siły Lorentza działającej na proton i jaki jest zwrot siły Lorentza działającej na elektron. A to należy wyznaczyć określając najpierw zwrot wypadkowego wektora indukcji pola magnetycznego w punktach, w których znajdują się proton i elektron - tam na pewno będą jakieś niezerowe pola magnetyczne, bo wiemy, że przewodniki z prądem wytwarzają wokół siebie takie pola magnetyczne. Więc najpierw z reguły prawej dłoni wyznaczamy pole magnetyczne w tych punktach i mając zwrot B w obu tych punktach wyznaczamy już wykorzystując np. regułę trzech palców zwrot siły Lorentza dla obu cząstek. Stąd należy określić prawdziwość tych zdań.