Zadanie 1.4 podpunkt 3
W nawiasie jest napisane, że nie należy uwzględniać pola magnetycznego powstałego wskutek zjawiska indukcji. Czy tutaj chodzi o to, że pręt zacznie się przesuwać, więc zmieni się strumień? I czy wskutek tego będzie wytwarzać się dodatkowy prąd (indukowany), który będzie płynął w przeciwną stronę (jak ten prąd popłynie, czy po prostu natężenie zmaleje?), więc linie pola magnetycznego od tego prądu będą skierowane przeciwnie?
Tak wskutek przesuwania się pręta zwiększy się powierzchnia "ramki" utworzonej z pręta i szyn, czyli nastąpi zmiana strumienia indukcji, więc dojdzie do zjawiska indukcji elektromagnetycznej, która spowoduje, że faktycznie we wnętrzu ramki pojawi się dodatkowe wyindukowane pole o zwrocie przeciwnym do zwrotu B, które już istnieje. I tak, wyindukowany prąd będzie płynął w przeciwną stronę do tego, który już początkowo mamy, więc efektywnie natężenie zmaleje.
Ale pojawi się jeszcze jedno pole, wynikające z samego faktu, że przez pręt płynie już ten początkowy prąd - zgodnie z regułą prawej dłoni można wyznaczyć kierunek i zwrot wektora indukcji wygenerowanego przez ten prąd w punkcie A - i o ten właśnie wektor jest tutaj pytanie (a żeby nie mieszać zbytnio to dla uproszczenia przyjęto, aby zaniedbać tamten wektor wynikający ze zjawiska indukcji).