Ramka porusza się w prawo, więc wektor prędkości ramki jest skierowany w prawo. Czy elektron również porusza się w prawo? Kiedy ramka wchodzi do pola, to indukuje się prąd, który płynie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Czyli oznaczony na rysunku elektron, będzie płynąć w górę. Czyli elektron porusza się wraz z ramką w prawo, ale też płynie wewnątrz ramki. Jak to pogodzić? Czy można założyć, że to jest moment tuż przed wyidukowaniem się prądu?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Okej. A wyznaczamy wektor siły Lorentza na podstawie wektora prędkości, z jaką porusza się ramka (elektron w niej) w prawo czy na podstawie wypadkowego wektora prędkości z jego ruchu z ramką w prawo i do góry w ramce (ruch względem ziemi)?
Na podstawie wektora prędkości ramki w prawo - bo dopiero wtedy gdy siła Lorentza pojawi się w wyniku takiego ruchu, rozpocznie się również ruch elektronu w górę.
Nie ma tu nic sprzecznego - ruch elektronu względem "ziemi" będzie po prostu złożeniem ruchów elektronu względem ramki i samej ramki względem ziemi (analogia do np. ruchu łódki po wodzie w rzece - ruch łódki względem brzegu to złożenie ruchu łódki względem samej wody i ruchu wody względem brzegu - tu łódką jest elektron, wodą jest ramka, a brzegiem jest ziemia, że tak obrazowo to ujmę ;)). Czyli gdyby chcieć wykreślić tor ruchu elektronu względem ziemi, to byłby to tor zwrócony nieco ukośnie w prawo i w górę.