21.1.: Dlaczego wartość B maleje? Wiem, że zwrot Bi jest skierowany przeciwnie do kierunku ruchu magnesu.
21.2.: Czy napisanie, że: "Oddziaływanie, o którym mowa to oddziaływanie elektromagnetyczne, ponieważ zwojnica wytwarza własne pole magnetyczne" byłoby poprawne?
21.1.: A można też tłumaczyć to w ten sposób: B i Bi mają zwroty zgodne->strumień maleje->B maleje?
21.2.: Ale jak fakt, że zwroty natężeń są takie same wpływa na to, że mowa tu o przyciąganiu?
21.1: można :) choć dla mnie to takie trochę pójście okrężną drogą, ale jest ok.
21.2 wiąże się to z tym co mówiliśmy na zajęciach nr 15, gdy rozpatrywaliśmy oddziaływaliśmy oddziaływanie na siebie dwóch przewodników z prądem znajdujących się obok siebie - gdy prądy płynęły przez nie w tę samą stronę, to takie przewodniki się przyciągały (na skutek działania sił elektrodynamicznych) - podobną sytuację mamy właśnie tutaj.
Ale tam była mowa o przewodnikach prostoliniowych. Czyli my tu musimy wziąć takie jakby bardzo małe odcinki dla, których takie przyciąganie zachodzi?
Dokładnie tak można by to sobie było zobrazować :)
21.1: im dalej magnes się znajduje od zwojnicy, tym mniejsza w tym punkcie jest indukcja jego pola (dyskutowaliśmy to w jednym z innych tematów ;))
21.2: Tu zapewne na dzisiejszej maturze byłoby doprecyzowane to o co autorom chodziło, a nie chodziło im o naturę tego oddziaływania (elektromagnetyczne), tylko o jego charakter, czyli czy jest to przyciąganie czy odpychanie. Będzie to przyciąganie, bo sąsiednie zwoje magnesu możemy traktować jako leżące obok siebie przewodniki, przez które prąd płynie w tę samą stronę.