Długości boków trapezu prostokątnego tworzą ciąg geometryczny. Najkrótszy bok tego trapezu to jest ramię i ma długość 1. Krótsza podstawa tego trapezu jest krótsza od drugiego z ramion. Oblicz długość dłuższej podstawy trapezu.
W tym zadaniu oznaczyłam: a-krótsza podstawa, b-dłuższa podstawa, c-drugie ramię. Rozwiązanie podzieliłam na dwa przypadki: 1. 1<a<c<b i doszłam do wyniku takiego jak w odpowiedziach, natomiast z 2 przypadku: 1<a<b<c, nie wychodził mi żaden konkretny wynik i ostatecznie doszłam do tego, że taki przypadek nie może zachodzić. I w związku z tym mam pytanie, czy taki dowód jest konieczny, czy da się jakoś wcześniej zauważyć, że tylko przypadek 1 jest prawdziwy? I czy poprawnie doszłam do tego, że przypadek 2 nie może zajść?
Nie jestem pewna, czy z treści wynika to czy dłuższa podstawa ma być dłuższa od dłuższego ramienia czy ramię od podstawy i dlatego chciałam sprawdzić te dwie możliwości
Zgadza się, drugi przypadek nie może istnieć.
Jest to trywialne i na tyle oczywiste, że taki przypadek nie może zajść, że nie ma potrzeby specjalnego rozważania takiego przypadku, ale oczywiście nie jest to błąd i rozważenie go jest również ok.