Bartek_06 47 wyśw. 21-01-2025 19:30

2021.6.1



Dlaczego R2 ma wykres "na minusie"? Bo jedt dioda 2 która nie pozwala przejść natężeniu z tej lewej gałęzi? I prąd na końcu jak minie opornik 1 to dopiero idzie do opornika 2? I jakby prąd idzie do diody i się cofa? I dlatego jest ja minusie?


Fizyka elektromagnetyzm Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 22-01-2025 11:43

Nie, prąd nigdzie się nie "cofa". Sytuacja wygląda tak, że przez połowę okresu, gdy A jest na plusie a B na minusie, to prąd płynie od A do B i z uwagi na to jak ułożone są diody płynie on tylko przez górną gałąź (tam gdzie opornik R1), a przez opornik R2 prąd wtedy w ogóle nie płynie. Przez drugą połowę okresu, gdy A jest na minusie a B na plusie, prąd płynie od B do A i z uwagi na ułożenie diod płynie on teraz tylko przez dolną gałąź (czyli przez opornik R2), a przez górną (opornik R1) prąd wtedy w ogóle nie płynie.

A zatem jeśli chcemy teraz sporządzić wykres natężenia od czasu dla opornika R2 to zauważamy, że przez połowę okresu prąd tam nie płynie czyli natężenie jest zerowe, a przez drugą połowę już normalnie płynie, a z uwagi na fakt, że źródło napięcia jest sinusoidalnie zmienne, to mamy tu takie "połówki" sinusa - dokładnie to o czym mówiliśmy na zajęciach przy okazji prostowania jednopołówkowego. Natomiast to, że to natężenie jest ujemne wynika już z przyjętej konwencji podanej w treści zadania. Powiedziane jest, że gdy prąd płynie od B do A (a tak jest właśnie w przypadku gdy prąd płynie przez opornik R2), to jego natężenie traktujemy jako ujemne.