Artur 93 wyśw. 23-01-2025 15:35

Zadanie domowe 16 Zad 4.2 część 2



Mam pytanie co do "istoty zagadnienia": kierunek ruchu prądu wyznaczymy np z reguły trzech palców (w dół na prawym boku ramki) i w nagraniu jest powiedziane, że prąd płynie od A do B, więc przy A jest plus a przy B jest minus. Czy nie powinno być jednak A minus i B plus? Bo na zajęciach zadanie 2024.G.6 wydaje mi się bardzo podobne i tam mówiliśmy, że prądnica pełni rolę źródła napięcia, więc przez nią płynie prąd od minusa do plusa. Zatem nie wiem jak to jest.


Fizyka elektromagnetyzm Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 24-01-2025 10:33

W istocie treść tego podpunktu jest niefortunnie skonstruowana - dziękuję za zwrócenie na to mojej uwagi! :)

Bo faktycznie tak na dobrą sprawę rozważanie biegunowości końców prądnicy ma sens tylko wtedy, gdy do jej końców podłączymy jakiś obwód (opór) zewnętrzny, dzięki czemu będzie mógł w nim płynąc prąd. I wtedy jest dokładnie tak jak przedstawialiśmy to na zajęciach, czyli prądnica stanowi źródło napięcia i prąd płynie przez nią niejako w drugą stronę, czyli od - do +. Więc w tym podpunkcie w istocie przy A powinien być minus, a przy B plus, ale przy zastrzeżeniu, że mamy jakiś opór zewnętrzny podłączony do tej prądnicy. Przepraszam za to niedociągnięcie i jeszcze raz dzięki za czujność!


Artur 24-01-2025 13:59

No ale patrząc na to, że tu nie ma oporu zewnętrznego to wtedy zaznaczenie przy B minus i przy A plus jest dobre? Czy jak nie ma tego oporu to wtedy prądnica jest normalnie elementem obwodu i prąd w niej płynie od plusa do minusa, czy jak jest "pozostawiona sama sobie" to prąd w niej nie płynie? A jak jest ten opór zewnętrzny to wtedy zawsze prądnica/ramka/pręt pełnią rolę źródła napięcia?


s.gugula 24-01-2025 18:25

Jeśli nie ma oporu zewnętrznego, to prąd będzie płynął w takim modelu prądnicy tylko w tych "pionowych" jej fragmentach, więc ciężko tu w sumie powiedzieć o przepływie prądu w całej ramce - więc taki problem musi być rozpatrywany przy zewnętrznym obwodzie (no albo właśnie rozpatrywać będziemy tylko jej fragmenty). I tak, w tego typu sytuacjach, w których wskutek zjawiska indukcji generowane jest napięcie w pręcie/ramce/itp. to będą one pełniły rolę źródła napięcia.


Artur 24-01-2025 19:26

Ale jak to jest, że gdy żaden opornik nie będzie do tej ramki podłączony to w ogóle prąd popłynie?


s.gugula 25-01-2025 11:24

No bo na końcach tych pionowych fragmentów ramki będzie indukowało się napięcie wskutek zjaiwska indukcji elektromagnetycznej.


Artur 25-01-2025 17:25

Dziękuję :)