czy poprawne jest rozumowanie, że skoro T=2pi pierwiastek z l/g, to tak naprawdę skoro g jest w mianowniku, to zegar możne jedynie być dokładny lub, spóźniony ? (gdyby dodatkowe przyspieszania się spanie wyzerowały )
A można zamiast pisac strony równania lewa prawa to pisać znak równa się ze znakiem zapytania (sprawdzenie czy równość zachodzi)?
Hmm, chyba nie do końca rozumiem Twój argument. Natomiast powiedziałbym, że nie można takiego wniosku od razu wysnuć - bo przecież gdy winda przyspiesza, to siła bezwładności działa na wahadło w dół, przez co w mianowniku okresu zamiast g mamy g + a, natomiast gdy winda porusza się ruchem opóźnionym to siła bezwładności działa w górę i wtedy w mianowniku zamiast g pojawia się g - a. A zatem w jednym przypadku okres się zmniejsza, a w drugim się zwiększa. Czyli przez połowę drogi zegar przyspiesza, a przez połowę drogi zegar się spóźnia. I dopiero teraz trzeba rozstrzygnąć, który z tych procesów "przeważa" i na tej podstawie stwierdzić czy na całej drodze zegar się spóźnił czy też przyspieszył. Pozwolę sobie poniżej wstawić dokładne obliczenie, które do tego zadania podało CKE: