nemezis 65 wyśw. 29-01-2025 11:51

2021C.7



Dzień dobry 

Mógłby ktoś wyjaśnić dlaczego punkty B oraz C znajdują się w tych miejscach? I jeszcze jak zacząć podpunkt 2?


Fizyka matura Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 29-01-2025 13:09

Najwyższą częstotliwość obserwator będzie rejestrował wtedy, gdy źródło będzie zbliżało się do niego z największą prędkością. Przewidują to wzory z efektu Dopplera, które wprowadzaliśmy sobie na zajęciach, natomiast należy zdawać sobie sprawę z tego, że vźr (prędkość źródła), która się tam w nich pojawia jest to to prędkość liczona jako składowa w kierunku łączącym źródło i obserwatora (czyli jeśli np. źródło będzie poruszało się z prędkością o kierunku prostopadłym do linii łączącej źródło i obserwatora, to obserwator nie zarejestruje żadnej zmiany częstotliwości). A zatem punkt B będzie takim punktem gdzie taka skłądowa prędkości źródła liczona własnie wzdłuż kierunku (linii) łączącego go z obserwatorem będzie największa. A jest tak wtedy, gdy cały wektor prędkości źródła (którego wartość w jego ruchu po okręgu zgodnie z treścią się nie zmienia) będzie leżał na tej linii. A tak będzie w punkcie, który będzie punktem styczności linii stycznej łączącej źródło z obserwatorem oraz okrąg, po którym porusza się źródło (bo wektor prędkości jest zawsze styczny do toru ruchu). Czyli skrótowo rzecz ujmując prosta OB jest styczna do okręgu.

I analogicznie sytuacja wygląda w przypadku punktu C - tam ta składowa prędkość też ma być jak największa, ale musi być przeciwnie zwrócona do obserwatora, żeby rejestrował on najmniejszą możliwą częstotliwość.

Pp 2) Ze wzorów, które nawet podane są w treści możemy obliczyć maksymalną częstotliwość (ta w punkcie B) i minimalną (w C) i zwyczajnie odjąć je od siebie.


nemezis 03-02-2025 08:17

Dobrze dziękuję bardzo 


s.gugula 03-02-2025 13:01

Nie ma sprawy :)