ola 55 wyśw. 31-01-2025 17:29

2002S.2



Potrzebuję pomocy z pp 1,2 i 3. 

Pp1) Jak policzyć tutaj opór zastępczy? Czy to nie będzie po prostu połączenie równoległe dwóch znanych nam oporników?

Pp2) Jak wyliczyć RX?

Pp3) Dlaczego nie można tego policzyć tak jak ja to zrobiłam? Przecież napięcie na równoległych gałęziach będzie takie samo


opór zastępczy moc Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 31-01-2025 19:54

1) To jest trochę podchwytliwe, choć tak naprawdę jest to bardzo łatwe. Tutaj faktycznie oporniki 3 omy i 6 omów są ze sobą połączone równolegle, ale ich układ jest jeszcze połączony szeregowo z opornikiem Rx, którego (na razie) nie znamy. Nie zmienia to faktu, że te wszystkie trzy oporniki można zastąpić jednym oporem zastępczym Rz. A z treści zadania i rysunku wiemy, że natężenie prądu płynącego przez taki opornik to będzie 3 A, a napięcie na tym oporze zastępczym to będzie 15 V. Zwyczajnie zatem z prawa Ohma możemy obliczyć opór tego oporu zastępczego: I = U/Rz => Rz = U/I = 5 omów.

2) Wiedząc z poprzedniego podpunktu, że Rz = 5 omów i że mamy tutaj dwa oporniki połączone równolegle i następnie ich układ połączony szeregowo z opornikiem Rx możemy korzystając z liczenia oporów zastępczych obliczyć Rx.

3) Ale napięcie na oporniku 6 omów (i 3 omy też) to nie jest 15 V - to jest napięcie na cały układzie tych trzech oporników (co wykorzystaliśmy w pp 1)). Trzeba by więc najpierw obliczyć napięcie na samym oporniku 6 omów (albo natężenie płynącego przez niego prądu i wtedy użyć wzoru na moc P = I^2*R).