Artur 83 wyśw. 01-02-2025 20:00

2021.3.



Jakie wnioskowanie przeprowadzić w tym podpunkcie? Bo mi wychodzi kompletnie inaczej niż w odpowiedziach.


Fizyka fale Dodaj post do ulubionych Poproś o pomoc
s.gugula 02-02-2025 11:11

Wszystko wiąże się z dwoma rzeczami - po pierwsze to czy obserwator rejestruje większą, mniejszą czy niezmienioną częstotliwość zależy od tego czy źródło się do niego kolejno zbliża, oddala, czy ani nie zbliża, ani nie oddala. Czyli na etapach 1 - 3, ponieważ obserwator rejestruje częstotliwość mniejszą niż ta emitowana ze źródła, to oznacza to, że źródło oddalało się wtedy od obserwatora. W etapie 4. częstotliwość rejestrowana jest taka sama jak emitowana ze źródła, a zatem źródło się nie poruszało względem mikrofonu, no i w etapach 5 - 6, fob > f0, więc źródło się zbliżało.

Po drugie, to czy i jak wartość prędkości źródła się zmienia wpływa na to o ile większą lub mniejszą częstotliwość od f0 będzie rejestrował obserwator - i to wynika wprost ze wzorów na efekt Dopplera, które zapisałeś i które podawaliśmy sobie na zajęciach (analogia do ostatniego zadania z efektu Dopplera na zajęciach właśnie).

I tak - etap 1. - fob < f0, więc używamy wzoru z plusem w mianowniku (tego samego wzoru używamy dla etapów 2. i 3.) fob się zmniejsza, czyli mianownik musi się robić coraz większy, więc vźr rośnie (D). Etap 2. - fob się nie zmienia - więc mianownik się nie zmienia, więc vźr się nie zmienia (ale jest różne od zera, bo fob < f0, więc F). Etap 3. - fob rośnie, ale dalej jest mniejsze od f0, więc dalej używamy wzoru z plusem w mianowniku. fob rośnie, więc mianownik musi maleć, więc vźr musi maleć (odpowiedź E). I analogicznie należy rozumować w pozostałych przypadkach.


Artur 02-02-2025 21:02

Całkiem trudne rozumowanie. Czyli moim głównym błędem było stwierdzenie, że gdy jest oddalanie to f maleje a powinno być f<f0? 

A w 3.2. to dlaczego np. fzb=520Hz? Bo moim zdaniem mogłaby to być każda wartosc z przedziału od 500 do 520.


s.gugula 03-02-2025 13:05

Tak, gdy jest oddalanie się to f < f0, ale czy f maleje czy nie to już zależy od tego jak zmienia się sama prędkość źródła. Rozumowanie może się faktycznie na pierwszy rzut oka wydawać trudne, ale jest to logiczne patrząc na wzory na efekt Dopplera, w których siedzą wartości prędkości źródła.

3.2: Pytają nas o największą prędkość zbliżania się. Zgodnie ze wzorem na efekt Dopplera dla zbliżania się (minus w mianowniku), w przypadku największej prędkości źródła (vźr jest max) osiągniemy największą możliwą częstotliwość - a zatem musimy tutaj wziąć wspomniane 520 Hz.


Artur 03-02-2025 15:51

Dziękuję :)