W przypadku gdy cząstka naładowana wpada w pole magnetyczne np. pod kątem 60 stopni, to wtedy rozkładamy jej wektor na 2 składowe i rozpatrujemy dwa ruchy. W kierunku poziomym wartość prędkości tej cząstki jest stała. Dlaczego jej wartość prędkości w kierunku pionowym jest niejednostajnie zmienna? Czy to oznacza, że cząstka będzie nagle zwalniała lub przyspieszała?
W przypadku gdy cząstka naładowana wpada w pole magnetyczne np. pod kątem 60 stopni, to wtedy rozkładamy jej wektor na 2 składowe i rozpatrujemy dwa ruchy. W kierunku poziomym wartość prędkości tej cząstki jest stała. Dlaczego jej wartość prędkości w kierunku poziomym jest niejednostajnie zmienna? Czy to oznacza, że cząstka będzie nagle zwalniała lub przyspieszała?
Czyli sama wartość prędkości się nie zmienia, a zmienia się po prostu jej wektor?
Tak, zmienia się kierunek i zwrot, ale sama wartość prędkości nie ulega zmianie.
Czyli gdyby zapytano o wartość prędkości - jest stała, a o prędkość - jest niejednostajnie zmienna?
Mówiliśmy na zajęciach, że w kierunku poziomym prędkość będzie stała, ale w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny rysunku będziemy mieli ruch po okręgu. To oznacza, że składowa pionowa prędkości (leżąca w płaszczyźnie rysunku), jest tylko składową prędkości w tym ruchu po okręgu, a ta się przecież zmienia w zależności od tego, w którym punkcie okręgu znajdzie się akurat nasza cząstka (zmienia się jak funkcja sinus czy też cosinus).. Z tego wynika ta "niejednostajność".