Nie rozumiem zarowno 9.1, dlaczego wieksze natezenie bedzie przy przejsciu pradu przez 2 oporniki(poprawna odpowiedz A,2) oraz jak wyliczyc opory porników R1 i R2 w 9.2.
Dobra, dziekuje bardzo:)
Co do dostępności, to chyba go nie ma nigdzie (przynajmniej nie za darmo) ale moge jutro zeskanowac i przeslac pliki na wiad. prywatna
Nie ma sprawy :)
Gdyby się udało, to byłbym wdzięczny ;)
Natężenie prądu w obwodzie zgodnie z prawem Ohma będzie większe wtedy, gdy mniejszy będzie opór zastępczy całego obwodu (czyli układu tych dwóch oporników). Należy zauważyć, że gdy X będzie na minusie, to prąd płynie wtedy tylko przez opornik R1, więc w tej sytuacji opór zastępczy układu to po prostu R1. Gdy natomiast X będzie na plusie, to prąd płynie już przez oba oporniki - w tej sytuacji opór zastępczy możemy policzyć stosując wzór na połączenie równoległe. I w tej sytuacji opór zastępczy wyjdzie nam mniejszy (dla każdych skończonych wartości R1 i R2) niż R1. Dlatego ten drugi przypadek jest tym, w którym płynie prąd o większym natężeniu.
Wykorzystując te dwa przypadki można też obliczyć opory R1 i R2 stosując zwyczajnie prawo Ohma i prawa Kirchhoffa. W pierwszym przypadku mamy przecież I1 = U/R1 i stąd wyliczymy R1.W drugim przypadku możemy zapisać np. I2 = U/Rz, gdzie Rz to opór zastępczy obu oporników - możemy z powyżej zapisanego prawa Ohma wyliczyć Rz i mając już R1 wyliczyć następnie R2.
BTW: czy ten arkusz jest gdzieś "dostępny"? ;)