W rozwiązaniu do tego zadania powiedział Pan, że zwrot Fed wyznaczamy z reguły Lenza. Czy można to też wyznaczyć np z reguły trzech palców gdy zna się już zwrot B? Czy przez przypadek wychodzi to tak samo?
No ale znając zwrot B z reguły prawej ręki możemy ponownie z reguły prawej ręki chyba wyznaczyć kierunek przepływu prądu w ramce (tym razem kciukiem u mnie jest B). I wtedy z reguły trzech palców można wyznaczyć zwrot Fed. Czy takie rozumowanie byłoby prawidłowe?
Ale B, które wyznaczyliśmy to nie jest pole magnetyczne wytworzone przez ramkę, tylko pole magnetyczne wytworzone przez ten przewodnik prostoliniowy, więc nie można go powiązać regułą prawej dłoni z prądem płynącym w ramce.
No to moznaby napisać tak: skoro ramka oddala się od przewodnika to pole mag. od przewodnika działające na ramkę maleje, więc strumień też maleje zatem zwroty B i Bind są zgodne i wtedy stosujemy regułę prawej dłoni która pokaże nam zwrot natężenia w ramce i potem z reguły trzech palców mamy zwrot Fed. Tak byłoby dobrze?
Tak, to byłoby dobrze :)
Można i nie jest to przypadek, natomiast, żeby to zrobić to musiałbyś jeszcze znać kierunek przepływu prądu indukcyjnego przez ten lewy fragment ramki, a tu go od początku nie znamy, więc tej informacji by nam brakło.