W jaki sposób korzystać ze wzoru na efekt dopplera dla światła?
W KW wzorze są tylko prędkości źródła. Dla światła to nie ma znaczenia czy obserwator się porusza?
To jak w takim wypadku operować minusami? Jak obserwator jest nieruchomy, a źródło ruchome to zawsze w liczniku + a w mian - ?
W przypadku efektu Dopplera dla światła modyfikuje się jednocześnie licznik i mianownik. I tak, gdy źródło zbliża się do obserwatora, to w liczniku mamy plus, a w mianowniku minus, natomiast gdy źródło się oddala, to w liczniku mamy minus, a w mianowniku plus.
Będziemy o tym jeszcze mówić na naszych zajęciach nr 24, więc muszę przyznać, że zapewne bardziej fortunnym miejscem na umieszczenie tego zadania domowego byłby zestaw nr 24, no ale coż, troszeczkę uprzedziliśmy fakty.
W przypadku światła, z uwagi na fakt, że prędkość światła jest taka sama i wynosi c we wszystkich inercjalnych układach odniesienia, znaczenie ma prędkość względna źródła i obserwatora. Więc tak na dobrą sprawę pod vźr formalnie wrzuca się dla światła prędkość źródła względem obserwatora. Natomiast w przypadku tego zadania mamy i tak nieruchomego obserwatora (i wygląda na to, że zgodnie z podstawą programową tylko taki przypadek będziemy mieli w przypadku światła), wobec tego normalnie trzeba tam wstawić prędkość źródła w miejsce vźr.