Dlaczego mam uznać że w gałęzi C-D prąd płynie od C do D?
A no tak faktycznie, te arkusze to dobra sprawa bo sobie wszystko przypomnimy i utrwalimy :)
Dokładnie - taki jest ich cel - intensywne przeplatanie i utrwalanie zdobytej już wiedzy :)
A da się rozwiązać układ ADC za pomocą 2 prawa kirchhoffa? Jeżeli napięcie jest inne na gałęziach "oczka"? Próbuje ale wychodzi że I5R5 to suma I1R1 i I2R2 co jest bez sensu
Oczywiście, że się da. Tylko jeśli tak Ci wychodzi to oznacza, że coś pokręciłeś, bo powinno wyjść, że I5R5 to różnica I2R2 i I1R1. Jeśli np. wyjdziesz od punktu A i przejdziesz to oczko zgodnie z ruchem wskazówek zegara, to zauważ, że napięcia na oporniku R1 i R2 będziesz musiał zapisać po lewej stronie równania na pewno z przeciwnym znakiem (bo przez R1 przejdziesz w prawo, czyli zgodnie z tym jak płynie przez niego prąd, a przez R2 przejdziesz w lewo, czyli przeciwnie do tego jak płynie przez niego prąd).
Nie musisz tak od początku zakładać. Tutaj faktycznie tak będzie, a to wynika z faktu, że napięcie Uac = 10 V, a Uad = 15 V. Ponieważ prąd płynie od większego potencjału do mniejszego, to zgodnie z kierunkami przepływu prądów I1 i I2 potencjał w punkcie C jest niższy od tego w punkcie A o 10 V, a potencjał w punkcie D jest niższy od tego w punkcie A o 15 V. To oznacza, że potencjał w punkcie C jest wyższy niż w punkcie D, więc prąd płynie od C do D.
Natomiast jeśli przyjmiesz na początku błędnie, że prąd I5 płynie jednak od D do C, to nic się wielkiego nie stanie - wtedy z obliczeń z praw Kirchhoffa wyjdzie Ci, że natężenie tego prądu jest równe -0,5 A. Ten minus będzie świadczył, że pomyliłeś się co do kierunku jego przepływu, więc w rzeczywistości jest to prąd o natężeniu 0,5 A, ale płynący w przeciwną stronę, czyli od C do D.